Прошло је мјесец и по дана откако је Уставни суд РС оцијенио неуставном одлуку о поскупљењу паркинга у Бањалуци, а грађани су и даље збуњени и многима није јасно да ли ће добити казну уколико не плате паркинг мјесто.
Иако је пресуда јасна, град још није преузео потребне кораке да спроведе ову одлуку, а на паркинзима су и даље изложена упутства са старим, неважећим цјеновницима. Све ово је створило конфузију међу возачима па тако једни због неколико марака не желе да им стигне казна, док други тврде да имају право на неплаћање и да то право свакодневно користе. Оно што је сигурно су повећане гужве на већини паркинга те је проналазак слободног мјеста углавном немогућа мисија.
Предсједник Градског одбора ДЕМОС-а Боран Босанчић, који је иницирао оцјену уставности Правилника на основу којег је поскупио паркинг, истакао је за “Глас Српске” да би град требало да усклади одлуке са Уставним судом.
"Видим да то још није усклађено те ћу због тога у наредном периоду тражити да буде примијењена ова одлука, јер је то неопходно зато што је стари правилник стављен ван снаге", закључио је Босанчић.
Како је навео, Скупштина града је једина која може донијети правилник.
"Једна од првих тачака дневног реда на наредној сједници треба да буде нови правилник о наплати паркинга", казао је Босанчић, који сматра да грађани не треба да плаћају паркинг, али да је судска ријеч ипак главна.
Правник Милко Грмуша је истакао да је према одлуци Уставног суда незаконито повећана цијена паркинга од прошле године.
"Самим тим не постоји основ за плаћање паркинга, као ни за прописивање прекршаја за неплаћање на јавном паркиралишту. То за директну правну посљедицу има немогућност издаје прекршајног налога било коме у Бањалуци ко паркира на јавном паркиралишту, зато што не постоји правни основ. Уколико би ипак била прописана казна, онда би то грађани могли једноставно да оборе на суду, само је важно да не потписују да прихватају одговорност, него да траже судско одлучивање", појаснио је Грмуша.
Како је навео, ово није само одговорност града, него и Министарства управе и локалне самоуправе, а зашто ћуте о овој теми, како каже, треба питати њих.
"Према мојим информацијама, у више од 90 одсто општина и градова у Републици Српској се спроводи незаконито плаћање паркинга. Такође, имам информацију да се у Бањалуци не пишу прекршајни налози већ неко вријеме", рекао је Грмуша и додао да нико не жели да стави свој потпис на документ који га касније може довести у кривичну одговорност.
Према његовим ријечима, ниједан комунални полицајац или инспектор се не усуђује то да уради, јер би се суочили са кривичном одговорношћу.
"Поуздано знам да је наплата паркинга опала. У буџету града за 2024. годину предвиђена су 8,3 милиона марака прихода од паркинга, а уколико пола од тога у наредном периоду не буде наплаћено, то је огроман финансијски губитак за Бањалуку којем се ја не радујем. Сасвим је нормално да се паркинг наплаћује, али је то потребно урадити у складу са законом", казао је Грмуша.
Поручује грађанима да он лично не плаћа паркинг те да то неће чинити док год ова ситуација не буде правно ријешена.
Одговор о наплати паркинга од Градске управе "Глас" јуче није успио добити.
Цијене
Одлуком коју је Уставни суд прогласио неуставном цијена паркирања на паркиралиштима у нултој тарифној зони износи двије марке за сваки започети час паркирања, а возило се смије задржати максимално два сата.
У првој тарифној зони је двије КМ за сваки започети час паркирања, а цјелодневна карта за паркирање износи седам марака.
Цијена паркирања у другој тарифној зони је једна марка за сат, а цјелодневна карта за паркирање у тој зони пет марака.