Odnos Banjaluke i Beograda je pun simbolike i predstavlja mnogo više od potpisa na Povelji koja je pobratimila dva grada.
Banjaluka, po veličini i ekonomskoj snazi, ne može da parira drugim gradovina na beogradskoj listi bratskih, Pekingu, Moskvi, Čikagu ili Parizu, međutim, kaže za ATV zamjenik gradonačelnika Beograda, svi ti gradovi nisu im važni koliko najveći grad Republike Srpske.
"Jer u Banjaluci živi naš narod, naša braća i sestre, i zato je važno da Beograd ima takvu vrstu saradnje sa Banjalukom. To je ta simbolika i poruka koju dajemo Srbima u BiH i RS da Srbija vodi, odnosno Beograd o Banjaluci kao što Srbija vodi računa o cijeloj RS", rekao je Goran Vesić, zamjenik gradonačelnika Beograda.
Posebno ističu razmjenu u kulturi – beogradski festivali imaće svoja izdanja u Banjaluci, gostovaće pozorišni ansambli, organizovati ekskurzije.
"Želimo da pokažemo na taj način da smo jedinstven kulturni prostor. Ako već nismo jedinstvena država onda hajde da budemo jedinstven kulturni prostor što niko ne brani i samo je na nama da li to želimo da budemo ili ne", kaže Vesić.
Ovo su odlične ideje, kažu u Predstavništvu Republike Srpske u Beogradu. Povelja o bratimljenju je, ističu, kruna dosadašnjih odnosa.
"Jedan čin koji prije svega pokazuje da smo jedan, bratski narod, i ovim sporazumom će ta saradnja biti intenzivnija i konkretnija", rekao je Mlađen Cicović, šef Predstavništva Republike Srpske u Beogradu.
Beograd se poveljom obavezao i da će pomagati Banjaluci u organizaciji rada gradske uprave i javnih preduzeća ali i usmjeravati investitore u pravcu najvećeg grada Republike Srpske.