Бањалука је видиковац на Бањ брду платила 500.000 КМ. Толика су и дуговања Града према онима о којима су дужни да брину. Укупан дуг пружаоцима услуга социјалне заштите износи 363.857 КМ, а међу њима је и дневни Центар Оникс. Без дуговања функционишу тек ову, изборну годину.
"Од стране града у 2024. години иде мјесец за мјесецом и заиста све је ту испоштовано, с тим што у 2023. години имамо дуговања. То нам је јако спорно у функционисању рада Центра јер су средства свакако мала, а још кад се један мјесец прескочи, онда се ми морамо сналазити за услугу како ћемо је финансирати", каже за АТВ Гордана Илић, координатор Центра за збрињавање одраслих лица с умјереним и тежим интелектуалним тешкоћама "Оникс".
Она истиче да су средства од 4.960 КМ мала за функционисање дневног центра, а увећање од марта је било недовољно.
"Једноставно, корисници долазе ми радимо, сналазимо се и тако. Било би добро када би се средства повећала и када би неко ту поправио стање јер заиста овој популацији то значи много", каже Илић и поручује да је дневни центар за кориснике живот.
Дознаке пружаоцима услуга социјалне заштите који се исплаћују из буџета Града укупан дуго износи 363.857 КМ и то:
Смјештај корисника у установе/домове укупан дуг износи 158.657 КМ.
Смјештај дјеце без родитељског старања 46.330 КМ
Смјештај старих лица у хранитељске породице 12.849 КМ
Накнада за смјештај код родитеља 11.415 КМ
Дневни центри 43.593 КМ
Помоћ у кући 39.374 КМ
Персонална асистенција 41.765 КМ
Прихватна станица за дјецу и одрасле 5.550 КМ
Трошкови сахрана за кориснике 4.322 КМ
Дуг према комисијама, управном одбору и осталим добављачима (струја, вода, телефон, режијски материјал) 133.839 КМ.
Министар финансија у Савјету министара Срђан Амиџић поручио је да први пут у историји Бањалуке имамо ситуацију да нису исплаћене дознаке грађанима.
"Тај видиковац су платила дјеца без родитељског старања за које није плаћен смјештај, њих 58, платили су га старија лица у хранитељским породицама, њих 14, па су тај видиковац платили дневни центри гдје имамо 550 корисника. Нису плаћене персоналне асистенције, нису плаћене прихватне станице за дјецу и одрасле и тако даље. Ако је цијена видиковца да ови људи нису добили своја средства и да неће моћи користити услуге које треба да користе, за мене је то прескупо и то је оно што се дешава у Градској управи“, истакао је Амиџић.