Prvi put međunarodna javnost jasno i nedvosmisleno je čula stav Republike Srpske. Ono je što je Milorad Dodik u nastupu pred Savjetom bezbjednosti UN, sa te svjetske govornice rekao, zasmetalo je mnogima u Sarajevu, iako niko od njihovih predstavnika nije želio da učestvuje na forumu. Učešće je odbio i Bakir Izetbegović -danas priznaje da je Valentin Incko odradio bolji posao umjesto njega.
"Čuli su oni i moj stav, čitali su ga svi, a onda su čuli i gospodina Incka i mislim da je puno bolje da on bude advokat za situaciju u BiH nego da to radim ja", kaže Bakir Izetbegović, predsjednik SDA.
Time što je Izetbegović odlučio da Valentin Incko govori umjesto njega, poslao je jasnu poruku da njega i političko Sarajevo zastupa visoki predstavnik smatra predsjednik Političkog savjeta SNSD-a Slavko Mitrović. Član Predsjedništva HNS-a BiH Mario Karamatić smatra da su se, zbog toga, Bošnjaci osramotili pred ambasadorima Savjeta bezbjednosti UN.
Izetbegoviću smeta što je Dodik otvoreno rekao svijetu šta se dešava u BiH - da visoki predstavnik djeluje kao lobista Sarajeva i gazi sve demokratske norme-smatra politički analitičar Dragomir Anđelković.
"Dodik je isto kao što brani srpske interese u Republici Srpskoj i BiH nastupio i pred Savjetu bezbjednosti UN-a i to je za nas jako važan pomak, prvi put je neko od srpskih političara tako otvoreno svjetskoj zajednici izneo šta se dešava u Bosni i do koje mere, Visoki predstavnik gazi sve demokratske norme", kaže Anđelković.
Dok iz regiona stižu pohvale za ono što je direktno i bez uvijanja u oblande rečeno na virtuelnom forumu, opoziciji u Republici Srpskoj to nije dovoljno. Plaše se što će rečeno, možda izazvati OHR.
"On se godinama u javnosti zalaže za ukidanje OHR-a i omalovažava visokog predstavnika, a u stvari pokušava isprovocirati Valentina Incka da povuče potez kao što je ovaj, nametanje zakona, i time njega i SNSD pred javnošću amnestira od katastrofalne politike lažnog srbovanja koju vodi", kaže Vukota Govedarica, član predsjedništva SDS-a.
Na destabilizaciju proziva onaj ko pokušava da negira Dejtonski mirovni sporazum i vrši reviziju na štetu Srpske. Za diplomate stvar je vrlo jednostavna: Institucija Visokog predstavnika 25 godina poslije potipisivanja mirovnog sporazuma, potpuno je suvišna.
"Zaista je neobjašnjivo da se takva institucija zadržava uprkos očiglednoj istini da ne podstiče primjenu i dosljedno sprovođenje Dejtona, nego je postala sopstvena suprotnost i otežava dosljednu primjenu i ostvarivanje tog sporazuma", kaže Živadin Jovanović, nekadašnji diplomata i ministar spoljnih poslova SR Jugoslavije.
Sve što se čulo na sastanku zvaničnika dovoljno je da, objektivni slušaoci dovedu u pitanje dosadašnje informacije Incka.
"Predsjednik Dodik je, očekivano, dao težište na poziciju srpskog naroda i svoju trenutnu ulogu i obavezu da kao izabrani predstavnik srpskog naroda isključivo vodi računa o zaštiti vitalnih interesa, odnosno ravnopravnosti srpskog naroda na nivou BiH", kaže Milomir Savčić, predsjednik BORS-a.
Ovaj okrugli sto o Dejtonu u Savjetu bezbjednosti UN pokazao je, smatraju analitičari, ko na kojim pozicijama stoji i demaskirao mnoge probleme u stvarnosti i funkcionisanju BiH. Visoki predstavnik i Ustavni sud BiH, u kojem su tri stranca, umjesto da budu od pomoći, pretvorili su se u svojevrstan mehanizam za derogiranje Dejtonskog sporazuma, a ne primjenu.