Министар рада и борачко-инвалидске заштите Данијел Егић рекао је за Срну да се нада ослобађајућој пресуди у процесу који се пред Судом БиХ води против предсједника Српске Милорада Додика и в.д. директора "Службеног гласника" Милоша Лукића, али и да постоји спреман одговор у случају другачијег исхода.
"Нећемо пристати на било какву пресуду. У БиХ влада анархија и упитно је како ће се ово завршити. Република Српска ако не буде поштована не може опстати у овој БиХ", поручио је Егић у подкасту СРНЕ.
Он је рекао да је ријеч о политичком суду и да је тешко присуствовати суђењу у којем Тужилаштво нема никакве доказе.
"Сена Узуновић неће пропустити прилику да осуди Милорада Додика, као припадница тзв. Армије БиХ и као неко ко је репрезент политике СДА, и у ратно и у садашње вријеме. Не може се само тако скинути сако и рећи ја више нисам у СДА, ја сам неутрална и судим по праву и правди. Овдје нема ни права, ни правде", указао је Егић.
Он каже да се све ради смишљено и с једним циљем, а ријеч је о дерогирању надлежности Републике Српске и покушају отимања њене имовине, подсјетивши да је предсједник Републике штитио Устав и поступао у складу са законима.
"То није суђење Милораду Додику, то је суђење институцији предсједника Републике Српске. Ми ту морамо бити јединствени, ми ту морамо да јасно кажемо сваки пут да смо у Сарајеву и дајемо подршку предсједнику", рекао је Егић.
У Српској се слави мир, у Федерацији почетак рата - то је разлика
Министар Данијел Егић каже да је у БиХ много апсурда, какав је и онај о обиљежавању појединих датума, истакавши да је битно понављати да се у Републици Српској обиљежавају они догађаји и одлуке који су претходили миру, док се у Федерацији славе они догађаји који су довели до оружаних сукоба.
"Дефинитивно највећи успјех или достигнуће Дејтонског мировног споразума је престанак рата, престанак крвопролића и, да тако кажем, улазак ових напаћених народа у једну стабилизацију и мирнодопски период", истакао је Егић у подкасту СРНЕ.
Он је навео да од потписивања Дејтонског споразума трају притисци на Републику Српску, због жеље Бошњака за унитарним уређењем али и због наводних обећања странаца да ће тај посао завршити.
"То је нама у Републици Српској неприхватљиво. Ми се држимо изворног Дејтонског споразума и Републике Српске са свим њеним надлежностима. Страни интервенционизам је учинио доста зла Републици Српској. Многе ингеренције, многе институције су нам одузете", указао је Егић.
Сматра да је Полиција нешто најважније што је сачувано, односно Министарство унутрашњих послова као стуб Републике Српске.
"То је оно што је капитална ствар у Републици Српској", поручује Егић.
Када је ријеч о надлежностима, Егић додаје да у БиХ постоје многи проблеми, што ће бити посебно видљиво на путу ка Европској унији.
"Многе ствари су нам нејасне. Имамо стране судије, имамо нелегитимног високог представника, као и стране судије у Уставном суду који уз бошњачке одлучују о судбини српског народа", истакао је Егић.
Егић се осврнуо и на доношење ратне заставе тзв. Армије БиХ у Бањалуку, наводећи да сада бошњачки политички представници то желе представити као легитиман симбол БиХ.
"То су невјеројатне и врло подмукле ствари којима се стварно мора посветити одговарајућа пажња. Морамо на то да реагујемо и да будемо спремни", закључио је Егић у подкасту СРНЕ.