Лидери држава чланица Европске уније у Бриселу одлучују о отварању приступних преговора са БиХ.
Бројни европски лидери, и шефови дипломатија, подржавају отварање преговора са БиХ, истичући да цијeли Западни Балкан припада Европској унији.
Ипак, већина сагласна, да Балканске земље до потпуног чланства очекује дуг пут, те да је неопходно испуњавање свих услова, које пред њих ставља Европска унија.
За БиХ, то је 14 приоритета, међу којима је Закон о Уставном суду БиХ и престанку важења мандата страним судијама.
На свом дугом Евроспком путу који је за БиХ почео 2016. године, када је поднијела захтјев за чланство, а кандидатски статус добила тек шест година касније, данас очекује отварање преговора.
- Одлука да отварамо преговоре са Босном и Херцеговином веома важна. Европа је континент мира и стабилности и морамо се постарати да не губимо људе на Западном Балкану и зато подржавам закључак комисије о отварању преговора са БиХ - рекао је Лик Фриден, премијер Луксембурга.
У Бриселу, уочи састанка Европског савјета, бројне изјаве подршке за БиХ. Отварању преговора, многе чланице европске уније су отвориле врата. И Холандија једна од најтврђих земаља попушта. Подржаће приједлог Европске комисије, али кажу да БиХ још има много посла. До добијања датума за преговоре траже испуњавање свих 14 приоритета из Мишљења Европске комисије.
- Да, али, кључно је да БиХ изврши све неопходне поступке наведене у Извјештају Европске комисије, да се заиста спроведу све мјере и иницијативе које БиХ мора да спроведе - поручио је Марк Руте, премијер Холандије.
Гитанас Науседа, предсједник Литваније, наглашава да подржава проширење ЕУ.
- Ми не дијелимо кандидате по томе да ли их волимо или не. Сви кандидати су добродошли, наравно ако испуњавају стандарде који су постављени на сто - истакао је Науседа.
Детаље прије засједања Европског савјета пренио је бриселски политички магазин Политико. Надовезујући се на препоруку Европске комисије од 12. марта 2024 године, Европски савјет је позван да усвоји преговарачки оквир након што се предузму сви релевантни кораци наведени у препоруци Европске комисије од 12. октобра 2022, наводи се у новом објављеном нацрту закључака. Ријеч је о 14 приоритета који су првобитно били услов за отварање преговора.
За сада отварање преговора ДА, али датум НЕ. Процедура је јасна, каже премијер Хрватске - након доношења одлуке да се отворе преговори, Европска комисија треба припремити преговарачки оквир.
- Након што се такав преговарачки оквир усвоји потом тек слиједе одлуке о почетку преговора и конкретном датуму међувладине конференције. Међутим, треба бит реалан и треба бит свјестан да ова одлука данас која се доноси, за БиХ је повијесног карактера - рекао је Андреј Пленковић, премијер Хрватске.
А управо је Хрватска, на вратима Европске уније, стајала деценију, Малта и Кипар чак 14 година, док је Турска случај за историју. Којим брзином ће БиХ-а прећи свој европски пут, тек ћемо гледати!?