Ekspert za borbu protiv terorizma Dževad Galijašević izjavio je za Srnu da BiH izvozi oružje u Ukrajinu iako ne postoji nijedan razlog niti zakonski osnov da to radi.
Galijašević je istakao da BiH šalje i ljude koji u većini slučajeva naoružani odlaze iz BiH na ukrajinsko ratište, o čemu se ne izjašnjava nijedna bezbjednosna struktura.
On je podsjetio na objavljene informacije prije nešto više od mjesec o odlasku oko 167 državljana BiH na ratišta u Ukrajinu, dodajući da je taj podatak sada uvećan za više od 100 boraca.
Galijašević je dodao da je sigurno da BiH ima iskustvo i znanje u trgovini oružjem i vojne opreme i naoružavanju paramilitarnih formacija, jedinica, terorističkih grupa i organizacija, a način ilegalnog prebacivanja preko granica je u BiH od ranije poznat.
On ukazao da, kada je riječ o spoljnoj trgovini i uopšte o međunarodnoj trgovini oružjem, BiH kao i druge zemlje, ima nekoliko nivoa nadzora, a nijedan ne funkcioniše.
- Ti nivoi nadzora podrazumijevaju mišljenje Ministarstva odbrane i dokumentaciju koju priprema Ministarstvo spoljne trgovine, stavove obavještajno-bezbjednosnih struktura o takozvanoj krajnjoj destinaciji, ocjenu Ministarstva inostranih poslova o tome da li se u području u koje se šalje naoružanje i vojna oprema vodi rat i da li bi to moglo da bude iskorišteno za destabilizaciju, međuetničke i neke druge sukobe - izjavio je Galijašević.
Galijašević je istakao da BiH učestvuje u ilegalnom naoružavanju Ukrajine, koje je i protivzakonito i sa stanovišta lokalnog zakonodavstva, a posebeno sa stanovišta međunarodnog prava.
- Dakle, ne može se slati oružje u područja koja su zahvaćena ratom, ali pošto to radi čitav zapadni svijet i krši otvoreno i javno, onda i BiH kao jedan protektorat, kao vojna i teroristička baza NATO pakta na Balkanu šalje i učestvuje u svemu tome - istakao je Galijašević.
Galijašević je dodao da nije samo riječ o nekoliko hiljada tona zaostalog oružja iz proteklog rata koje je neobezbijeđeno, vrlo loše čuvano u magacinama u kojima praktično obezbjeđenje radi do 15.00 časova, a poslije toga su ti objekti neobezbijeđeni.
On je istakao da se najveći magacini nalaze od Sarajeva do Konjica, a iz njih je zaostalo oružje iz proteklog rata već na putu prema ili je stiglo u Ukrajinu.
- Namjenska industrija koja proizvodi praktično projektile najvećih profila za haubice, koja je isključivo pod kontrolom bošnjačke vlasti u Sarajevu, nije pod kontrolom zajedničkih institucija, nego Ministarstva industrije i energetike u Vladi Federacije BiH - naveo je Galijašević.
Prema njegovim riječima, ne postoji kontrola bezbjednosnih struktura niti Ministarstva odbrane nad ovom djelatnošću koja je isključivo vojno-tehničke prirode, odnosno nad proizvodnjom naoružanja i vojne opreme i u tom smislu slanje naoružanja konstantno ide pod zaštitom NATO pakta.
- BiH je kroz sarajevsku politiku, zatim pojedine međunarodne institucije, komandu NATO pakta, `visokog predstavnika` proglasila Rusiju za neprijatelja i ušla u rat sa tom zemljom, šaljući oružje u ratu protivničkoj strani. To je rizičan potez i on će koštati sigurno BiH i Bošnjake, koji se neće pitati kako će se Rusija dogovoriti sa Amerikom niti EU, a pogotovo se neće pitati sarajevske vlasti - istakao je Galijašević.
On je upozorio da će taj dogovor biti vrlo nepovoljan po budućnost BiH, a o tome u Sarajevu ne misle dok šalju oružje.
- Zloćudna politika SDA ne može da bude drugačija, to je stranka prosto takvih principa. Iza nje stoji "Muslimansko bratstvo" koje je Alija Izetbegović kroz Mlade muslimane doveo. Bošnjaci nisu neki muslimani, njima je ćaba negdje u Londonu, ponekad i u Briselu, a nekada u Vašingtonu. Dakle, od njih je upravo sve ovo i očekivano - zaključio je Galijašević.