Удружење хирурга Републике Српске осудило је као непримјерен извјештај медицинског вјештака Хариса Вранића и банализирање постоперативног статуса предсједника Српске Милорада Додика.
"Непримјерено је изношење у јавност детаља и врсте оперативног захвата као и банализирање његовог постоперативног статуса, шта и колико он може да једе и пије и у којим количинама", наводи се у саопштењу.
Из Удружења указују да то што је операција урађена савременом оперативном процедуром само смањује боравак у болници и убрзава непосредни постоперативни ток, али да се мора поштовати режим опоравка у времену који је предвидјела струка и хируршка екипа која је урадила оперативни захват.
"Најоштрије осуђујемо овакав поступак медицинског вјештака, поготово без клиничког прегледа што је недопустиво", наводи се у саопштењу, које је потписао предсједник Удружења Зоран Алексић, начелник Клинике за општу и абдоминалну хирургију Универзитетског клиничког центра Републике Српске.
Удружење хирурга Републике Српске захтијева да се пацијент пусти да проведе планирани и предвиђени постоперативни опоравак онако како је дефинисала струка, а не политика.
Вјештак медицинске струке Фарис Вранић, кога је одредио Суд БиХ, након вјештачења медицинске документације предсједника Српска изнио је мишљење да је Додик способан за наставак суђења.
Суд БиХ је, позивајући се на мишљење Вранића, заказао за сриједу, 25. децембра ново рочиште на суђењу предсједнику Српске и вршиоцу дужности директора "Службеног гласника Српске" Милошу Лукићу које Тужилаштво терети за "непоштовање одлука Кристијана Шмита".
Бранилац предсједника Додика адвокат Горан Бубић рекао је раније Срни да је ово вјештачење у потпуној супротности са садржином отпусног писма које је потписало више универзитетских професора, специјалиста за абдоминалну хирургију, а који су препоручили мировање у трајању од 60 дана, а за одређене активности и до три мјесеца.
Предсједник Српске оперисан је 9. децембра у Београду. Оперативни захват на желуцу и једњаку био је компликован, али је протекао успјешно.