Direktor Republičkog centra za istraživaenje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić ocijenio je da je odluka Haškog mehanizma da izmijeni sastav žalbenog vijeća na suđenju generalu Ratku Mladiću prva odluka ovog tijela koja ima veze sa pravom.
"Sada možemo očekivati da se sudsko vijeće bavi pravom, činjenicama i dokazima, a ne politikantstvom, kao što je to bio slučaj u svim prethodnim predmetima", rekao je Kojić Srni, dodavši da ipak postoji i doza nepovjerenja, znajući procese koji su se do sada odvijali pred Haškim tribunalom.
Prema njegovim riječima, ovakva odluka je pozitivno iznenađujućom, ali i logična.
"U skladu je sa pravnim normama i standardima da ne može u Sudskom vijeću da sjedi neko ko je već presudio licu koje je optuženo u nekim drugim procesima, kao što je slučaj u predmetima "Tolimir", "Beara" i "Mlađo"", istakao je Kojić.
Haški mehanizam prihvatio je zahtjev odbrane bivšeg komandanta Glavnog štaba Vojske Republike Srpske Ratka Mladića za izuzeće troje sudija iz žalbenog postupka zbog pristrasnosti.
Sudija Žan-Klod Antoneti prihvatio je zahtjev odbrane da se iz žalbenog postupka isključe sudije Teodor Meron, Karmel Ađijus i Liu Daćun.
Tužilaštvo BiH da što prije pokrene istragu u predmetu "Konjic"
Milorad Kojić zatražio je od Tužilaštva BiH da što prije pokrene istragu u predmetu "Konjic" jer je riječ o klasičnom primjeru udruženog zločinačkog poduhvata.
"Republički centar stavlja se u potpunosti na raspolaganje Tužilaštvu BiH, iako se plašimo, kada je riječ o pravosudnim institucijama na nivou BiH, da ovo ne završi kao slučaj Šemsudina Mehmedovića", rekao je Kojić.
On je rekao da je potpuno jasno da je Haris Silajdžić, s obzirom na funkciju koju je obavljao tokom rata, učestvovao u osnivanju logora na području Konjica i da je svojim potpisom davao sagasnost za osnivanje logora.
"Tu postoji njegova odgovornost", rekao je Kojić.
On je pohvalio MUP Republike Srpske i Policijsku upravu Trebinje koja je dostavila Tužilaštvu BiH izvještaj protiv Harisa Silajdžića u predmetu "Konjic".
Policijska uprava Trebinje dostavila je Tužilaštvu BiH izvještaj protiv Harisa Silajdžića zbog sumnje da je kao visoki funkcioner takozvane Republike BiH počinio ratni zločin protiv civilnog stanovništva i ratni zločin protiv čovječnosti na području opštine Konjic od 1992. do 1995. godine.
Prema nezvaničnim saznanjima Srne, Silajdžić se sumnjiči da je od 1992. do novembra 1993. godine u svojstvu ministra inostranih poslova, a nakon toga do kraja 1995. godine u svojstvu predsjednika takozvane Vlade BiH i jednog od osnivača Patriotske lige u Konjicu donosio odluke o osnivanju logora na području Konjica, Čelebići, Musala i Bradina.