Амбасадор Русије у БиХ

Калабухов: Структура БиХ може се модификовати само вољом и дијалогом грађана БиХ

  • Извор: СРНА
  • 08.05.2024. 21:15

Амбасадор Русије у БиХ Игор Калабухов рекао је Срни да су деструктивни сви покушаји уништавања дејтонске структуре БиХ са два ентитета и три конститутивна народа.

Калабухов је поводом навода да би, након изгласавања резолуције о Сребреници у Генералној скупштини УН, БиХ могла покренути поступак за укидање Републике Српске, рекао да се структура дејтонске БиХ може модификовати само вољом и дијалогом народа и грађана у БиХ.

"Русија је гарант Дејтонског мировног споразума који опредјељује и састав и функционалност БиХ. БиХ има два равноправна ентитета, Републику Српску и Федерацију БиХ, и три конститутивна народа", рекао је Калабухов.

Он је истакао да су деструктивне све пријетње и покушаји извана да се реконструише БиХ, а посебно ако се узме у обзир ситуација у региону, Европи и на Блиском истоку.

Тромп: Након изгласавања резолуције може се покренути поступак о укидању Републике Српске

Тромп: Након изгласавања резолуције може се покренути поступак о укидању Републике Српске

Калабухов је рекао да су битни дијалог, толерантност и компромис.

"Ако у овом контексту гледамо ситуацију са резолуцијом Генералне скупштине, сјећамо се да је овакав случај био и 2015. године, али није прошао Савјет безбједности због вета Руске Федерације и то показује наш став према свим овим питањима. Ми мислимо да је циљ свих оваквих покушаја само да наруше ситуацију у БиХ", истакао је Калабухов.

Он је додао да је и резолуција у вези са низом активности које су почеле "прогуравањем нелегитимног високог представника, те покушајима тог нелегитимног човјека да уради нешто у законодавству за шта нема компетенције".

"Сада је ова иницијатива од Њемачке и Руанде наводно. Циљ је, мислим, да се наруши баланс овдје у БиХ", рекао је Калабухов.

"Покушај наметања резолуције о Сребреници је највећи напад на српски народ"

Он сматра да је циљ резолуције подизање политичких тензија.

"Мора бити консензус унутар БиХ. Да то буде, рецимо, усаглашено у Предсједништву БиХ. Тога није било. Мора бити консензус и у региону", навео је Калабухов.

Он сматра да ће државе у Генералној скупштини УН узети у обзир цијелу ситуацију и гласати с циљем постизања већих капацитета за стабилност у БиХ.

"Надам се да ће све бити ријешено у конструктивном смјеру", рекао је Калабухов.

Некадашњи вођа истраживачког тима Хашког тужилаштва Невенка Тромп рекла је да би након изгласавања резолуције о Сребреници у Генералној скупштини УН БиХ могла да покрене поступак о укидању Републике Српске.

Пратите нас и путем Вибера