Dodjela kandidatskog statusa BiH za članstvo u EU je zakašnjela reakcija, kaže predsjednik Srpske. I to na nepravdu koja je napravljena kada je Ukrajini i drugima dat taj status, a BiH nije, iako je prošla mnogo više reformi nego te zemlje, poručuje Milorad Dodik. Ustavna pozicija Srpske, poručuje ne smije biti dodirnuta.
"EU je tu partner, a ne nalogodavac, a mi nismo poslušnici. Ako su spremni da preciziramo šta je potrebno da mi učinimo u naredne 4 godine, a da se za to da taj novac koji je potreban radićemo na tome. Ono što ne mogu da promijene jeste ustavni poredak, jer to možemo samo mi da promijenimo, a ne oni", kaže predsjednik Srpske Milorad Dodik.
Ovo je čista politička odluka ali ipak znači veću povezanost BiH i EU, kaže srpski član Predsjedništva. Moguće je i to da će postojati veći dotok sredstava podrške iz fondova EU, ali u suštini ništa se neće desiti preko noći, poručuje Željka Cvijanović.
"Ako to znači da iza toga imamo određeni hodogram, koji podrazumijeva da se u nekoj skoroj budućnosti dobije datum za pregovore, da se definišu određene formacije koje će vršiti pregovore, u skladu sa ustavnim nadležnostima i kroz naš sistem koordinisanih aktivnosti, i ako to znači da ćemo biti u stanju da formulišemo svoje jedinstvene pozicije u pregovaračkom procesu, onda to znači kretanje za nas", kaže srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.
To znači i više prilika za Srpsku, kaže minsitar za evropske integracije. Bez obzira na to što nas tek sada čeka veliki posao, ne treba umanjivati značaj statusa kandidata za članstvo,poručuje Zlatan Klokić.
"Ono u principu znači da daje stabilnost i da je BiH okarakterisana kao mjesto gdje je stabilno, jer ako gledamo zemlje iz regiona kada su dobile kandidatski status došlo je do rasta stranih investicija i došlo je do porasta turističkih posjeta koje su one imale". kaže Zlatan Klokić, ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske.
U BiH, kao i uvijek, postoje presedani. Ovaj put riječ je o nelegitimnom Visokom predstavniku i stranim sudijama koji su i dalje u BIH, iako je dobila kandidatski status.
"Ovo je prvi put da imate situaciju da u ovom dijelu integracija, kada govorimo o EU, imate državu koja ima nekog ko je, bez obzira priznavali ga ili ne, međunarodni protektor. S druge strane imamo međunarodne sudije, tj. troje njih u ustavnom sudu BiH, što je takođe veoma neobična situacija". kaže Bojan Šolaja, Centar za međunarodne i bezbjednosne studije.
Lideri EU odobrili su BiH status kandidata za pridruživanje evropskom bloku. Ovim se BiH pridružila ostalim zemljama kandidatima – Srbiji, Crnoj Gori, Sjevernoj Makedoniji, Albaniji, Moldaviji, Turskoj i Ukrajini u procesu pridruživanja.