Profesor ustavnog prava

Karan: Slučaj Ković - (para)policijska država na (ne)djelu

  • Извор: АТВ
  • 14.03.2022. 10:54

Profesor ustavnog prava Siniša Karan smatra da je zabrana ulaska profesoru Milošu Koviću u BiH opasan presedan koji vodi u uspostavljanje policijske države, odsustvo pravne sigurnosti i narušavanje ljudskih prava i sloboda, te ističe da se preko ovakvih bezbjednosnih udara ne smije olako preći.

Karan je naveo da je ovo još jedan bezbjednosni i obavještajni napad na ustavni poredak BiH i da je Obavještajno-bezbjednosna agencija /OBA/ BiH ovakvim postupanjem izašla iz zakonom određenih nadležnosti.

"Iako su zabrane ulaska postale već praksa u BiH, postupci ove vrste moraju biti alarm da se stane u kraj samovolji i nezakonitosti rada obavještajnog sektora u BiH", istakao je Karan, podsjetivši i na zabranu ulaska u BiH ruskom piscu Zaharu Prilepinu 2018. godinu.

Karan je naglasio da se OBA, ponovo, na ovaj način direktno upliće u vođenje spoljne politike BiH, stavljajući se na stranu samo jedne /SDA/ politike, te sa tog aspekta određuje koji građani i koje države su prijatelji, a koji su bezbjednosna prijetnja.

Prema njegovim riječima, OBA djeluje samostalno i pod uticajem političkog Sarajeva usmjerena je protiv Srpske, njenog viđenja spoljne politike, njenih prijatelja i političkih istomišljenika.

"Po ko zna koji put ponavljamo da bi u svakoj pravnoj i politički uređenoj zemlji ovo bio znak za prepoznavanje rada otrgnutog obavještajnog sektora koji vodi ka anarhiji i policijskoj državi. Takođe, ovo je i alarm za sve institucije, kontrolne prije svih, da se hitno sastanu i riješe to pitanje. Ipak, nema adekvatnog reagovanja na ovaj slučaj, a institucije zadužene za nadzor su pale na ispitu i kao da ne postoje.

To je i najbolji pokazatelj otrgnute moći bezbjednosnih službi BiH, izvitoperenih propisa, nepostojanja adekvatne kontrole, narušavanja principa ustavnosti i zakonitosti i urušavanja vladavine prava i pravne države. Obavještajni sektor se duboko involvirao u zakonodavnu sferu, a pokazuje i grubo nepoštovanje zakonske hijerarhije nadređenosti, posebno prema izvršnoj vlasti", upozorio je Karan.

On je naveo da je OBA dužna da prilikom razmjene podataka obavještajne informacije dostavi svim institucijama, uključujući institucije Republike Srpske. "Međutim, nikada takve informacije institucijama Srpske nije dostavila od svoga nastanka do danas", naglasio je Karan.

Karan napominje da je u svakoj zemlji problem od najvećeg značaja kada bezbjednosne institucije prekrše svoje nadležnosti, a kada to uradi obavještajni sektor, čije su mogućnosti zloupotrebe i manipulacije velike, onda je to najozbiljniji problem.

"OBA je postupanjem u ovom slučaju izašla iz Ustavom i zakonom striktno određenih nadležnosti i pokazala otvoreno da institucije BiH ne funkcionišu, te dala sama sebi nadležnosti koje imaju druge institucije, a to su, između ostalih, Sud i Tužilaštvo BiH. OBA nije ta koja će donositi mjere zabrane, pa i one o ulasku stranaca u BiH, već to rade sudski i drugi organi. OBA je po zakonu dužna samo da štiti ustavni poredak BiH od bezbjednosnih prijetnji direktno vezanih za taj poredak i teritorijalni integritet i suverenitet", objasnio je Karan.

On je naglasio da je OBA neustavno i nezakonito preuzela nadležnost iz oblasti spoljne politike, uvela direktnu primjenu operativnih podataka, sama sebi pribavila proširenu nadležnost, preskočila zakonske procedure i eliminisala svaki vid ustavne i zakonske kontrole - Predsjedništvo, Savjet ministara, parlamentarnu kontrolu.

"I OBA i Granična policija postupili su nezakonito, odnosno izdigli su se iznad zakona, pokazujući svoju samoprigrabljenu snagu i slabost institucija nadzora", naveo je Karan i dodao da se u obrazloženjima rješenja o zabrani ulaska građana u BiH obično navodi da je njegovo prisustvo na teritoriji BiH prijetnja bezbjednosti BiH, javnom poretku ili međunarodnim odnosima BiH.

"Imajući ovo u vidu i konstataciju da se OBA ponaša kao ministar inostranih poslova u Savjetu ministara, što ne iznenađuje, moguće je da OBA učini još neke poteze koji će biti na štetu Srpske i njenih prijatelja, Srbije i Rusije, prije svih. Ovim postupkom je načinjena, ne samo šteta profesoru Koviću, čime su ugrožena njegova osnovna ljudska prava i slobode, zabranjena i kažnjena njegova sloboda kretanja i sloboda misli, već i velika šteta i narušen međunarodni ugled i politički kredibilitet Republike Srpske koja je u osnovi suštinska meta", naglasio je Karan.

Profesor ustavnog prava ukazuje da je ovaj slučaj otvorio ogroman broj pitanja koja direktno zadiru u narušavanje Ustava i pokazao da institucija na nivou BiH nefunkcionišu.

On ističe da bi u svakoj ozbiljnoj zemlji ovo predstavljalo tešku povredu Ustava i element policijske države, te naglašava da je stvar alarmanta kada se zna da je sve upereno protiv Republike Srpske.

"Da apsurd bude veći, to čini Agencija čiji je osnovni i jedini zadatak zaštita ustavnog poretka. Njihovo poimanje te zaštite isključuje politiku i ustavno pravo kreiranja spoljne politike najmanje jednog naroda. Ne vidjeti svu ozbiljnost ovakvog postupanja koje je van bilo kakve kontrole je neodgovornost institucija BiH i predstavlja opasnost koja ozbiljno slabi, već ionako slabe temelje krhkog bića BiH", poručio je Karan.

Тагови:
  • 19:00 АТВ Вијести

    Центална информативна емисија АТВ-а у којој доносимо преглед најважнијих информација и догађаја из земље, региона и свијета тачно у 19 часова.

  • 20:00 Европске микродржаве

    ''Европске микродржаве

  • 21:00 Серија: Одметница (12+)

    Серија: Одметница (12+)

  • 22:00 Серија: Немирни (16+)

    'Српска серија из 2023. године, темељи се према роману Марка Поповића "Један погрешан корак", а режирао је Дарко Николић

  • 23:00 Филм

    ''''Филм

  • 01:00 Ноћни програм

    Ноћни програм