Сваки житељ Подриња, али и Републике Српске и БиХ којем је стало до истине сигурно ће поздравити формирање предмета због манипулација у вези са бројем муслимана страдалих у јулу 1995. године на подручју Сребренице, изјавио је Срни предсједник Скупштине Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Бранимир Којић.
Којић је у име породица које представља позвао да буду испитани и наводи о 816 лица која се никада нису водила у пријератној бази података, евиденцији као што је данашњи ЦИПС.
"Ако се овај процес и предмет буду провели системски и квалитетно, мит о геноциду доживјеће тотални фијаско", рекао је Којић и додао да се након тога могу очекивати кривичне пријаве од Бошњака против свих оних који јавно изнесу истину.
Он је указао на чињеницу да је Независна међународна комисија доказала да се у Сребреници није десио геноцид и да би то требало да прихвати сваки муслиман уколико искрено желе суживот са Србима.
"Видимо да је и Министарство спољних послова Русије јасно изнијело свој став да је број страдалих муслимана нетачан и да је Међународна комисија доказала шта се дешавало у регији Сребренице", истакао је Којић.
Он је рекао да перспективу нема БиХ у којој се не жели поменути број од 3.267 убијених Срба, те истакао да ће се временом доказати да је цифра од 8.372 страдала муслимана предимензионирана и исполитизована.
Окружно јавно тужилаштво у Бијељини формираће предмет у вези са списком из ЦИПС-а људи који су живи, а уписани су да су жртве страдале у Сребреници, те покренути истрагу, на основу медијских написа и упита Срне, речено је Срни у овом Тужилаштву.
Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је прошлог мјесеца да су на надгробним плочама у Меморијалном центру у Поточарима уписана имена људи који су живи и налазе се у специјалној евиденцији ЦИПС-а у БиХ, те је на конференцији за новинаре у Сребреници показао списак из ЦИПС-а на којем се налазе 87 живих лица чија су имена подведена под жртве злочина у Сребреници.
Срна је објавила списак 87 лица чија су имена уклесана на спомен-плочама у Меморијалном центру, а евидентирана су у новој бази ЦИПС-а.
И посланик СНСД-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Милорад Којић раније је изјавио да је на спомен-обиљежју у Поточарима уписано 816 имена која се никада нису водила у пријератној бази грађанских стања, евиденцији као што је данашњи ЦИПС.
Министарство спољних послова Русије саопштило је да је број Бошњака страдалих у Сребреници фалсификован и недоказив, као и да извјештај независне Међународне комисије за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији од 1992. до 1995. године представља нов, непристрасан поглед на трагичне догађаје за вријеме сукоба у БиХ.
Из Министарства су нагласили да су информације које промовишу Бошњаци и западњаци о наводно 8.273 идентификоване жртве "геноцида" у Сребреници у великој мјери фалсификоване и нису поткријепљене никаквим документованим доказима, већ су намјерно измишљене. Из Министарства су истакли и да је поуздано утврђено да је неколико десетина лица која се званично воде као убијена у Сребреници од 11. јула до 19. јула 1995. године, заправо у том периоду било живо или су још жива.