Усвајањем Закона о спрјечавању сукоба интереса у институцијама на нивоу БиХ успјели смо направити додатан искорак према ЕУ, истакао је на Инстаграму министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара БиХ Сташа Кошарац.
"Важно је да је ово законско рјешење плод домаћег договора и компромиса, с циљем испуњавања једног од приоритета и добијања датума преговора за чланство у ЕУ", рекао је Кошарац.
Он истиче да је Српска, као и много пута раније, показала да је конструктиван партнер и да је могуће доћи до рјешења која неће угрозити надлежности и аутономију Српске.
"Што се тиче критика опозиције из Српске, ништа друго нисмо ни очекивали од људи који су навикли да буду допуна СДА-овим законима и политици Бакира Изетбеговића. Пласирајући неистине, покушавају да јефтиним популизмом скрену пажњу на себе", рекао је Кошарац.
Он као прво и најважније истиче да нема преноса надлежности.
Кошарац напомиње да је јасно дефинисано да чланове Комисије бира ПС БиХ, у којој сједе представници Српске, и то водећи рачуна о заступљености конститутивних народа и осталих, а то значи да ће представници Српске партиципирати у Комисији и да се без њиховог гласа ништа неће моћи усвојити.
"Надаље, Комисија доноси подзаконске акте прописане овим законом уз сагласност Савјета министара БиХ, у којем сједе и министри из Српске. То значи да без сагласности СМ БиХ, нема нити рада нити подзаконских аката Комисије", каже Кошарац.
Он истиче да се ништа неће моћи урадити без гласа и сагласности Српске.
"У закону се чак помиње и држављанство Републике Српске, као и пребивалиште Српске. Сам назив закона упућује на то да се он односи само на институције на нивоу БиХ, а у самом закону не постоји прелазна одредба да су Српска и ФБиХ обавезне да ускладе своје законе са овим законом", рекао је Кошарац.
Кошарац закључује да то што опозиција покушава да неистинама и инсинуацијама омаловажава и ниподаштава напредак који смо остварили на путу ка ЕУ, искључиво је проблем опозиције, а не реалан приказ стања ствари.