Крњи Уставни суд БиХ у којем не сједи ниједан судија из Српске, оспорио је Закон о имунитету Републике Српске који је донесен у Народној скупштини у априлу.
Ова одлука нефункционалног Уставног суда неће имати правно дејство у Српској због Закона о непримјењивању одлука Уставног суда.
У овом предмету Уставни суд је разматрао захтјев четири делегата Дома народа ПС БиХ за оцјену уставности члана 3, 4 и 6 Закона о имунитету Републике Српске. Одлуком је утврђено да прописивање имунитета од кривичне одговорности за носиоце извршне власти у члану 3 није у складу са Законом о имунитету БиХ. Како су саопштили, Закон о имунитету БиХ не прописује имунитет кривичне одговорности за носиоце извршне власти, већ само имунитет од грађанске одговорности за оно што учине приликом вршења службе.
"Крњи Уставни суд БиХ нема надлежност да расправља о меритуму овог предмета, дакле да оцјењује уставност Закона о имунитету, најприје с аспекта тог да те одлуке неће бити објављене и примјењене у Републици Српској, најприје у складу са Законом о непримјењивању одлука Уставног суда БиХ. Такође, занимљиво је примјетити да тренутно имамо шест судија у Суду БиХ од којих једна трећина говори њемачки језик као матерњи, тако да моја топла препорука би била да запосле преводиоца за њемачки језик, много им је јефтиније, рентабилније него да то буде преводилац с енглеског језика управо јер трећина судија као матерњи језик говори њемачки", каже Марко Ромић, савјетник предсједника Републике Српске.
Доношење овог закона имало је за циљ заштиту функционера Републике Српске од кривичног гоњења из Сарајева као што је случај са предсједником Републике Српске Милорадом Додиком и в.д. директора Службеног гласника Милошем Лукићем.
Посебан је акценат на заштити од одлука Кристијана Шмита.
"Овим законом се утврђују лица која имају право да се позову на имунитет у одбрани у кривичном и парничном поступку и прописују се посебна правила кривичног и парничног поступка која су обавезујућа за јавна тужилаштва, судове, као и друге учеснике у кривичном и парничном поступку", наводи се у Нацрту закона.
Предсједник НСРС-а Ненад Стевандић рекао је раније да онај ко буде спроводио акте Народне скупштине, било да је то предсједник РС-а, директор Службеног гласника, министри, предсједник владе, они ће имати једнак имунитет као они који су те акте изгласали.