Zamjenik predsjedavajućeg Delegacije Parlamentarne skupštine BiH u Parlamentarnoj skupštini NATO-a Nikola Lovrinović predložio je Komitetu za ekonomiju i bezbjednost ovog tijela Alijanse zaključak da BiH pod hitno treba riješiti reformu izbornog zakonodavstva i učiniti kredibilan napor ka dobijanju kandidatskog statusa za članstvo u EU.
U predloženom zaključku, za koji je naveo da bi trebalo da bude uvršten u konačnu verziju izvještaja, Lovrinović je rekao da je posebno značajno unaprijediti bilateralne odnose sa Hrvatskom, čija je pomoć na tom putu nezamjenjiva, kao i odnose sa Crnom Gorom i Srbijom, saopšteno je iz Parlamentarne skupštine BiH.
Lovrinović, koji je učestvovao na 68. proljećnom zasjedanju Parlamentarne skupštine NATO-a u Vilnjusu u Litvaniji, zajedno sa članom Delegacije Parlamentarne skupštine BiH Obrenom Petrovićem, ocijenio je da je nacrt izvještaja sadržajan i sveobuhvatan, kao i da su neki navodi o BiH samo djelimično tačni, upozoravajući da u višenacionalnoj BiH postoje različiti koncepti uređenja države.
Prema njegovoj ocjeni, u višenacionalnoj BiH, nažalost, sve je veći sukob unitarnog i federalnog koncepta uređenja BiH.
Lovrinović je rekao da je pojednostavljeno vezivanje korupcije za etničke podjele, što, kako je naveo, omogućava vješto prikrivanje organizovanog kriminala i neostvarenih političkih ciljeva, pa i ratnih.
On je istakao da aktuelno izborno zakonodavstvo, koje je nametnuo OHR, mnogi dovode u pitanje - Međunarodni sud za ljudska prava, Ustavni sud BiH i gotovo svi politički akteri u BiH.
Upozoravajući da je nametnutim promjenama gotovo poništen Vašingtonski sporazum, a Dejtonski mirovni sporazum vrlo ozbiljno narušen, Lovrinović je ocijenio da su političke snage brojnijeg naroda sve ozbiljnije u namjerama ostvarenja unitarističke države u čemu im, kako je rekao, nažalost, često pomažu OHR, neke ambasade, pa i druge međunarodne organizacije.
Govoreći o ustavnim promjenama u BiH, on je naglasio da je jako važno da te promjene budu na načelima federalizma i decenteralizacije, što je, kako je rekao, i stav Evropskog parlamenta.
Tokom rasprave o nacrtu izvještaja učesnici su se osvrnuli na brojna pitanja, uključujući i pitanje implikacije rata u Ukrajini na zapadni Balkan, pitanje odnosa EU i Kine i zemalja zapadnog Balkana, oklijevanja EU u vezi sa pristupanjem zemalja regiona i zamorom od proširenja, nove administracije SAD i obnavljanja angažmana na zapadnom Balkanu, pitanje uloge NATO-a na zapadnom Balkanu, te pitanje regionalne ekonomije i uticaja pandemije virusa korona.
Članovima Delegacije Parlamentarne skupštine BiH na 68. proljećnom zasjedanju Parlamentarne skupštine NATO-a priključio se i šef Misije BiH pri NATO-u Mitar Kujundžić.