Delegat srpskog naroda u Domu naroda parlamenta BiH Dušanka Majkić kaže da najnovija izjava Kristijana Šmita i toliko nepoznavanje situacije u BiH u vezi sa vjerskim fundamentalizmom izaziva potpuno zaprepaštenje i pita ga da li zna da su mudžahedini u BiH u proteklom ratu bili nagrađivani za svaku odrubljenu srpsku glavu koju su donosili u Sarajevo ili Zenicu i da je o svemu tome bio upoznat aktuelni predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović.
"Zna li građanin Šmit da Džaferović nikada nije odgovarao, iako je bio upoznat o njihovim zločinima?", pita Majkićeva, koja je dugo u parlamentarnom radu djelovala u Zajedničkoj komisiji za odbranu i bezbjednost Parlamentarne skupštine BiH.
Prema njenim riječima, Šmit se, da je htio biti obaviješten, mogao propisno informisati od Džaferovića, koga neki nazivaju "sponzorom mudžahedina", o zločinima odreda "El mudžahedin" koji su poznati po ritualnom odsijecanju glava.
Ona je rekla Srni da izvori govore o zločinima Alijinih (Izetbegović) mudžahedina, (Rasim) Delićevih vojnika, Džaferovićevih policajaca, o spaljenih 66 srpskih sela, uništenih više od 5.000 kuća, 12 crkava, jedan manastir, srušena su groblja, od kojih su neka stara više od pet vijekova, ubijeno je 465 vojnika i civila i protjerano 22.000 civila i građana srpske nacionalnosti.
"Zna li građanin Šmit da su mudžahedini BiH bili nagrađivani za svaku odrubljenu srpsku glavu koju su donosili u Sarajevo ili Zenicu i da je o svemu tome bio upoznat aktuelni predsjedavajući Predsjedništva BiH Šefik Džaferović", istakla je Majkićeva u svom pitanju upućenom Šmitu.
Ona pita i da li Šmit zna da su u BiH tokom rata od 1992. do 1995. godine djelovale mnoge terorističke organizacije, obavještajno-bezbjednosne službe i islamske zemlje.
"Nakon završetka rata u BiH mnogi teroristi su ostali ovdje, a istovremeno su nastavili sa osnivanjem vehabijskih zajednica, terorističkih organizacija naslonjenih na `Al kaidu` i grupe povezane sa Islamskim bratstvom", ukazala je Majkićeva.
Ona pita Šmita i to da li je ikada čuo za vehabijske zajednice u BiH i najveću poslijeratnu policijsku akciju u Gornjoj Maoči kada je trebalo riješiti pitanje vehabija u ovoj zemlji i doprinijeti međunarodnom napretku za prekid kanala za snabdijevanje novcem, oružjem i dobrovoljačkim militantnim grupama "Islamska država" koji su svojim nasiljem zgrozili svijet.
"Ne zna građanin Šmit da su prema procjeni bezbjednosnih agencija za poglavare u džamijama širom BiH postavljeni vehabije, što govori da taj pokret zauzima sve jaču poziciju unutar islamske zajednice", konstatuje Majkićeva.
Ona je napomenula da su austrijske vlasti utvrdile da se među ekstremnim muslimanima posebno ističu bosanske i sandžačke vehabije i da u toj zemlji postoje paralelna islamska društva u kojima žene sjede kod kuće i nikada ne nauče njemački jezik.
"Na kraju obaveza mi je da kažem i da podsjetim građanina Šmita na terorističke napade učinjene na tlu BiH koje bi trebao trajno da zapamti i da mu se više nikada ne dogodi ovakva izjava", poručila je Majkićeva.
Ona je podsjetila da je prvi teroristički napad izvršen u Mostaru 1997. godine kada je povrijeđeno 27 lica, drugi je bio na tržni centar "Fis" Vitez 1998. godine kada je poginuo radnik obezbjeđenja, treći u junu u Bugojnu 2010. godine kada je grupa radikalnih islamista digla u vazduh policijsku stanicu i jedan policajac je poginuo, a šest ranjeno.
Majkićeva je podsjetila da je u Sarajevu u oktobru 2011. godine bio četvrti teroristički akt koji je izveo Mevlid Jašarević pucanjem na Ambasadu SAD, kada je ranjen jedan policajac, peti na policijsku stanicu Zvornik 2015. godine, kada je ubijen jedan policajac, a ranjena dva, šesti u Sarajevu 2015. godine u Rajlovcu, kada je pripadnik vehabijskog pokreta ubio dva pripadnika Oružanih snaga BiH.
Ona je konstatovala da Šmitova tvrdnja da islamski fundamentalisti nemaju uticaja u BiH i da je riječ samo o pojedinačnim slučajevima bez veza sa terorističkim organizacijama poput "Al kaide" ili "Islamske države" više govori o nedovoljnom poznavanju stvari, nego o tvrdnji koja bi mogla izdržati testiranje vremena.
Majkićeva je naglasila da su građani BiH navikli na neobjašnjive izjave međunarodnih predstavnika, koje izazivaju čuđenje i iznenađenje, ali da najnovija izjava Kristijana Šmita i toliko nepoznavanje situacije u BiH kada je riječ o vjerskom fundamentalizmu izaziva potpuno zaprepaštenje.
"Molim građanina Šmita da se ubuduće, prije nego što iznese neke tvrdnje naoruža znanjem i da se odmakne od uskog sarajevskog kruga i informaciju o tome da li se zaista u BiH može osjećati kao u nekoj kafani usred Beča ipak provjeri kod nekog policajca u Beču da mu to potvrdi", poručila je Majkićeva.
Kristijan Šmit izjavio je da "islamski fundamentalisti nemaju uticaja u BiH i da je Sarajevo usmjereno Evropi".