Комисија за борбу против корупције Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ обавила је данас јавно саслушање представника Института за метрологију БиХ по пријавама које се односе на услове и техничке околности у поступку мјерења гледаности медија, те питање лиценцираних кућа у другим областима.
- Индикативно је да се мјерењем гледаности медија уназад 10 година бавила једна агенција - рекла је директор овог института Милица Ристовић Крстић.
Она је навела да се новим правилником Института за метрологију, који је тренутно предмет управног спора који се води у Суду БиХ, отворило тржиште у овој области.
Крстићева је објаснила да се Институт није бавио мјерењем гледаности, већ да прописује уређаје који се за то користе и именује лабораторије које испуњавају услове за верификацију уређаја за мјерење гледаности.
Истичући важност дјелокруга рада Института за метрологију БиХ, она је као илустрацију навела да су прије доношења правила у здравственим установама у БиХ кориштени ултразвучни апарати који су добри за животиње и анестезиолошки уређаји из Другог свјетског рата.
Чланови Комисије били су у прилици да постављају питања и присутним члановима Савјета Института који су објаснили да је ријеч о савјетодавном тијелу које именује Савјет министара.
Крстићева је истакла да је садашњи Савјет Института за метрологију БиХ именован 2020. године и да су до сада имали двије редовне сједнице, а да је именовању Савјета претходило осам година без овог тијела.
- У тих осам година донесен је највећи број подзаконских аката Института јер је процјена тадашњег директора била да развој метрологије није могао чекати - рекла је Крстићева и истакла да је Институт увијек био подршка Савјету, који не учествује у изради подзаконских аката.
Она је објаснила да су подзаконски акти и њихове измјене доношене због потреба привреде, самог института, али и захтјева у процесу приступања БиХ ЕУ, наводећи да је дио измјена подзаконских аката био неопходан и због потребе корекције цијена усљед инфлације.
Члан Комисије Милорад Којић рекао је да је саслушање организовано како би се правилником који тек треба да буде донесен заштитио нечији интерес.
- Драго ми је да су се неке врсте карата почеле отварати и да видимо шта је била интенција овога, не да бисмо видјели да ли је нешто урађено погрешно него да се нешто уради у нечијем интересу. Изузимам се из тога, не желим као члан Комисије да будем дио потенцијалног притиска на било кога нити да амнестирам од одговорности било кога из Института - рекао је Којић.
Оцјењујући да је саслушање злоупотријебљено, он је навео да је потребно чути и мишљење претходног директора Института за метрологију БиХ о доношењу правилника који су на снази.