Članovi Zajedničke komisije za ljudska prava Parlamentarne skupštine BiH odgodili su izjašnjavanje o poslaničkoj inicijativi poslanika u Predstavničkom domu Milorada Kojića o izmjeni Sporazuma o preuzimanju uloge suosnivača za Institut za nestala lica BiH.
Kojićevom inicijativom nalaže se Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice u Savjetu ministara da formira radnu grupu u kojoj će biti predstavnici nadležnih institucija Republike Srpske, FBiH i institucija BiH radi izmjene Sporazuma o preuzimanju uloge suosnivača za Institut za nestala lica BiH.
U istoj inicijativi predložena je izmjena Sporazuma u dijelu koji se odnosi na organizaciju upravljačke strukture Instituta, a utvrđeni prijedlog uputi Savjetu ministara na usvajanje, saopšteno je iz parlamenta BiH.
Komisija je u vezi sa ovom inicijativom usvojila zaključak kojim od Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice u Savjetu ministara traži sve relevantne informacije u vezi sa preduzetim aktvinostima iz navedene inicijative.
Zajednička komisija nije podržala ni poslaničku inicijativu Milana Dunovića, Zlatana Begića i Vlatka Glavaša kojom "Predstavnički dom zadužuje Savjet ministara da, u skladu sa svojim nadležnostima, donese odluku da 25. maja bude proglašen dan žalosti u cijeloj BiH".
Komisija nije podržala principe Prijedloga zakona o izmjeni Zakona o državljanstvu BiH, čiji je predlagač poslanik Denis Zvizdić, a podržala je principe Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ombudsmanu za ljudska prava BiH, čiji je predlagač Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice u Savjetu ministara.
Usvojen je Izvještaj o radu Savjeta ministara za 2021. godinu, u dijelu nadležnosti ove komisije, kao i izvještaji o rezultatima aktivnosti Institucije ombudsmena za ljudska prava BiH za 2022. godinu, o zbrinjavanju izbjeglica i stranaca pod supsidijarnom zaštitom u BiH za 2020. i 2021. godinu.
Komisija nije podržala poslaničku inicijativu Sabine Ćudić kojom se nalaže Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice u Savjetu ministara da u zakonodavnu proceduru uputi Zakon o ostvarivanju saradnje BiH sa iseljeništvom.
Komisija je usvojila Izvještaj o radu Nezavisne komisije za praćenje uslova boravka u zavodima, postupanje i poštovanje ljudskih prava lica nad kojima se izvršavaju krivične sankcije i druge mjere koje je izrekao u krivičnom postupku Sud BiH, strani sudovi za djela predviđena Krivičnim zakonom BiH ili međunarodnim ugovorom čiji je potpisnik BiH ili drugi sud u skladu sa zakonom BiH za 2022. godinu.
Usvojene su informacije o stanju u oblasti migracija u BiH za 2021. i 2022. godinu, izvještaji o pitanjima sprovođenja Kodeksa ponašanja poslanika i delegata u Parlamentarnoj skupštini BiH za protekle dvije godine, kao i Izvještaj o radu Zajedničke komisije za ljudska prava za prošlu, te plan rada za ovu godinu.