Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH usvojio je danas zaključak da Centralnoj izbornoj komisiji BiH bude naloženo da se svim akreditovanim subjektima omogući da pošalju svoje posmatrače koji će pratiti tok štampanja i distribucije glasačkih listića, izjavila je šef Kluba poslanika SDS-a u ovom domu Aleksandra Pandurević.
Ona tvrdi da je jasno da su oni koji nabavljaju papir i štampaju glasačke listiće "tradicionalno bliski SNSD-u", navodeći da tu dolazi, vjerovatno, do "doštampavanja tih listića".
"Ovaj put će posmatrači pratiti uništavanje matičnih ploča. Očekujemo da se CIK ne ogluši o ovaj zaključak. Sasvim sigurno da u suprotnom postoji zakonska mogućnost da se pokrene njihova odgovornost", rekla je Pandurevićeva novinarima nakon 62. sjednice Predstavničkog doma na kojoj su, između ostalog, razmatrane aktivnosti CIK-a na organizovanju predstojećih opštih izbora.
Ona je pojasnila da je usvojen i zaključak da bude formiran akcioni tim u kojem bi bili ljudi iz Tužilaštva, Agencije za istrage i zaštitu (SIPA), Obavještajno-bezbjednosne agencije (OBA) i nevladinih organizacija koje se bave izbornim procesom s ciljem sprečavanja izbornih krađa i praćenja svih nepravilnosti i zakonskog reagovanja.
"Ako se vidi ili ima saznanje da je neko od nekoga izvukao javni novac za neke crne fondove da bi kupovao glasove, da se pokrene pitanje automatske krivične odgovornosti i da imamo spreman tim koji odmah reaguje i samo se time bavi, samo se bavi izbornim procesom", rekla je Pandurevićeva.
Ona je napomenula da nije usvojen zaključak da bude formirano parlamentarno tijelo, odnosno ad hok komisija koja bi pratila sjednice CIK-a s ciljem da budu transparentnije.
"Recimo za ponovno brojanje glasova. Mi smo samo tražili da imamo jedno parlamentarno tijelo koje će sve to pratiti. Manipulacija izborima nije kada se nađe višak glasačkih papira, pa niko ne reaguje", dodala je Pandurevićeva.
Šef Kluba SDS-a smatra da su velike šanse da na 63. sjednici Predstavničkog doma, koja je u toku, na zahtjev ovog kluba poslanika bude podržana hitna procedura za razmatranje zakona za ukidanje akciza na gorivo u iznosu od 18 feninga po litru.
"Prvo moramo da pređemo ovu stepenicu, a onda ćemo vjerovatno preći i drugu stepenicu - usvajanje u Domu naroda Parlamentarne skupštine", rekla je ona.
Pandurevićeva ističe da 220 miliona KM od akciza, koje leže na računu, treba vratiti građanima, jer to pokazuje da te pare ne trebaju.
"Te pare su namijenjene za izgradnju auto-puteva i puteva. Od stupanja na snagu Zakona o akcizama niko nije dobio ni marku, a direktor `Puteva Republike Sropske` nabavlja 31 luksuzni automobil ukupne vrijednosti 800.000 KM, koji moraju imati kompjutere u boji, dječije sjedalice, digitalnu klimu..", kaže Pandurevićeva.
Na dnevnom redu današnje sjednice Predstavničkog doma je i Prijedlog zakona o osiguranju depozita u bankama BiH, čiji je predlagač Savjet ministara.
"Ovaj prijedlog i ovaj zakon su čist bezobrazluk", smatra Pandurevićeva i dodaje da je ovaj zakon u identičnom tekstu pet puta obaran u parlamentu i da će i sada doživjeti istu sudbinu.
Prema njenim riječima, ovim zakonom se rukovodstvu Agencije za osiguranje depozita uvodi takav imunitet od krivičnopravne odgovornosti kakav niko nema.
Pandurevićeva je istakla da ovim zakonom Agencija za osiguranje depozita preuzima nadležnosti entitetskih agencija za bankarstvo i ovaj zakon je u suprotnosti sa entitetskim zakonima.
"Sve smo ovo ponavljali ministru finansija Vjekoslavu Bevandi kojem nije palo na pamet da se promijeni nijedan zarez, a ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija dao je saglasnost na ovaj zakon", navela je ona.