Супротстављање министра иностраних послова Елмедина Конаковића свима, како унутар, тако и изван БиХ ко нема исти став као он, имплицира недостатак флексибилности и способности за конструктиван дијалог, нарочито у процесу доношења важних дипломатских одлука, изјавила је Срни амбасадор БиХ у Француској Бојана Кондић Панић.
Панићева је навела да су дипломатски односи са земљама чланицама ЕУ, попут Мађарске, кључни за процес европских интеграција БиХ, а када се такви односи нарушавају то може засигурно имати негативне посљедице на перспективу придруживања ЕУ, као и на шире међународне односе.
Поводом најаве Конаковића да ово министарство неће наставити примјену Акционог плана о преносу знања о процесу приступања ЕУ између овог и Министарства иностраних послова и трговине Мађарске, Панићева је указала да дипломатија захтијева способност да се чују и уваже различити ставови и да се пронађу компромисна рјешења која су у најбољем интересу државе, а у случају БиХ у интересу свих њених грађана, не само Бошњака.
"Анатемисање свакога ко покушава имати пријатељске односе са Србима је још једна у низу непријатељских порука свим дипломатама из реда српског народа", напоменула је Панићева.
Овакав став, истакла је, доприноси само поларизацији унутар БиХ и између БиХ и сусједних држава, што може отежати дипломатске напоре за регионалну стабилност и сарадњу.
"Урушавање односа са једном пријатељском земљом указује на потенцијални проблем у вођењу спољне политике која би требало да буде заснована на дипломатији, дијалогу и сарадњи", оцијенила је Панићева.
Она је напоменула да је успостављање и одржавање пријатељских односа са свим сусједима, укључујући Србију, кључно за дугорочну стабилност и напредак у региону.
Она је подсјетила да је вођење спољне политике у БиХ, у оквиру структуре постављене Дејтонским мировним споразумом, у надлежности Предсједништва БиХ.
"Аутономним доношењем одлука министра Конаковића, јасно је да се ради о елементарном непоштовању Устава БиХ, које за посљедицу има урушавање односа са пријатељским земљама и отвара неколико важних тема у вези са вођењем дипломатије БиХ", нагласила је Панићева.
Она је истакла да одржавање отвореног дијалога, чак и са земљама које имају различите ставове о осјетљивим питањима, може дугорочно донијети више користи у смислу стабилности и интеграције у ЕУ.
Конаковић је у отвореном писму европском комесару за проширење и сусједство Оливеру Вархељију упутио критике због, како је навео, јавног придруживања "срамној пропаганди" предсједника Србије Александра Вучића и оптужио га да се приклонио Србији против резолуције о Сребреници.
Уједно је обавијестио Вархељија да неће наставити имплементацију Акционог плана о преносу знања о процесу приступања ЕУ са Министарством спољних послова и трговине Мађарске, након што је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто изјавио је да његова земља неће гласати за резолуцију о Сребреници у Генералној скупштини УН.