Optužnica protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika je jedna velika glupost, pravno nasilje i iz neprava ne može da nastane pravo, rekao je beogradski advokat Goran Petronijević za ATV.
Objasnio je da je Kristijan Šmit to "nepravo" i da on ne može da bude visoki predstavnik.
"Nije izabran u skladu sa Poveljom UN, u skladu sa Dejtonskim sporazumom, nije verifikovan od strane Savjeta bezbjednosti Un i on ne može biti visoki predstavnik. I to je osnovna stvar, bez obzira kako ga ko titulisao. U našem narodu imate situacija gdje kaže 'ti meni kneže, ja tebi viteže, a kakvi smo sa strane to je naš problem. Formalno on nije visoki predstavnik zbog toga što nije verifikovan od strane SB UN. Tačka!", rekao je Petronijević.
Samim tim, pojašnjava Petronijević, Šmit nema ovlašćenja da donosi bilo kakve odluke koje su vezana za ovlašćenja visokog predstavnika.
Dalje, to znači da nepoštovanje njegovih odluka ne znači kršenje prava.
"Nepoštovanje neprava ne znači kršenje prava, naprotiv", objasnio je Petronijević za ATV.
On smatra da Šmit ne bi mogao da donosi ovakve odluke čak i da je legalno izabran visoki predstavnik.
"Imajući u vidu ovlašćenja koja su definisana Dejtonskim sporazumom i dejtonskim Ustavom ja sam mišljenja da ne. Ali nažalost, imajući u vidu Pedija Ešdauna i ostale visoke predstavnike sa niskim pobudama, koji su na neki način upravljali prostorom BiH, to se njima prihvatalo kao nešto što se podrazumijeva, a nigdje takva ovlašćenja ne postoje", rekao je i dodatno pojasnio:
"Bonska ovlašćenja su izvedena ovlašćenja, ona nisu ovlašćenja koja su izvorna. Niti proizilaze iz dokumenata UN, niti iz Dejtonskog sporazuma. Znači, kakvo je ovlašćenje ako ste vi predstavnik UN, a podržava vas samo jedna grupa zemalja i vi na osnovu odluke te grupe zemalja sprovodite određena ovlašćenja. Onda ne možete da se predstavljate kao predstavnik UN, jer UN znači 196 zemalja. Tačka".
Naglašava da su i Šmitove odluke i optužnica protiv Dodika rezultat pritiska zapadnih zemalja, odnosno anglosaksonskog, neoliberalnog globalističkog bloka s ciljem da se Srpskoj oduzmu i ona ovlaštenja koja je uspjela da sačuva.
"Da se Milorad Dodik dovede u jednu vrlo neprijatnu situaciju iz koje bi izlaz trebalo da bude prihvatanje njihovih zahtjeva za gubitak i koja je Republika Srpska do sada očuvala u skladu sa Dejtonskim Ustavom", kaže Petronijević.
Naglašava da to što se Dodik bori za očuvanje Dejtonskog sporazuma nikako nije separatizam.
"To je zamjena teza potpuna. Dakle, Dodik se bori za dejtonski Ustav, sprovođenje dejtonskog Ustava. To nije separatizam. Separatizam je ono što rade u Sarajevu. Je li to dogovoreno, jeste. Poštuj to. Ako ne poštuješ to, e to je separatizam", kaže Petronijević.
Objasnio je da postoji drugi, realni, kontekst za koji je vezana cijela ova priča.
"To je linija sukoba suverenizma i globalizma. Dodik u ovoj situaciji štiti interese srpske nacije i srpske države na tom prostoru je suverenista. Globalisti drže Balkan na način na koji drže i oni pokušavaju da svakog suverenistu dovedu u neprijatnu situaciju na bilo koji način
Govoreći o posljedicama optužnice protiv predsjednika Srpske rekao je da bi ona mogla da dovede do nekih ograničenja za Dodika, ali...
"Realno, pravne posljedice toga ne postoje", kaže Petronijević.
Petronijević je podsjetio i da je pokrenuta inicijativa za formiranje pravno političkog tima predsjednika Srpske.
"To je jedna zajednička želja mnogih mojih kolega pa smo to formulisali. Taj jedan politički i jedan pravni dio tog tima bi trebalo da stoje upravo na ovoj liniji borbe za restauraciju međunarodnog prava", kaže advokat.
Ističe da je zadovoljan kako inicijativa napreduje, te da je i sam iznenađen zainteresovanošću advokata za nju.
"Ja sam prijatno iznenađen da je to tako brzo naišlo na odjek. Javljaju se advokati koji hoće da budu članovi pravnog tima. Političari koji hoće da budu članovi tog političkog tima", kaže Petronijević.