Iznošenjem uvodnih riječi Tužilaštva BiH danas je počelo suđenje ministru bezbjednosti u Savjetu ministara BiH Selmi Cikotiću, optuženom za zloupotrebu položaja u funkciji ministra odbrane, čime je oštetio budžet BiH za 9,7 miliona KM, te da je municiju, oružje i vojnu opremu prodavao preduzeću "Skaut" bez ičije saglasnosti.
Tužilac Mladen Furtula rekao je da je Cikotić, zloupotrebljavajući položaj ministra odbrane, zloupotrijebio službeni položaj od 2009. do 2011. godine tako što je na nezakonit način pogodovao kupcu hrvatskoj firmi "Skaut" na štetu ministarstva kojim je rukovodio, prilikom plana izvoza i prodaje viškova zastarjelog oružja, municije i vojne opreme.
"Cikotić nije poštovao sporazum koji su potpisali Savjet ministara, Vlada Republike Srpske i Vlada Federacije BiH /FBiH/ o rješavanju viškova naoružanja o prodaji pokretne imovine tako što je bez saglasnosti Predsjedništva BiH i bez znanja svojih zamjenika potpisivao sa `Skautom` nove ugovore i anekse ugovora o isporuci municije, naoružanja i vojne opreme", naveo je između ostalog Furtula.
On je napomenuo da je Cikotić sačinjavao nove ugovore i anekse ugovora na zahtjev "Skauta" i isporučivana je municija, naoružanje i vojna oprema koja nije bila predmet ugovora koje su sa ovim preduzećem potpisale Republika Srpska i FBiH, koje su sa ovom firmom potpisale po dva ugovora prije formiranja zajedničkog Ministarstva odbrane, te da je i nove ugovore i anekse ugovora potpisivao bez saglasnosti Predsjedništva BiH, što mu je bila zakonska obaveza.
Furtula je naveo da je ugovorima bilo predviđeno da se municija, naoružanje i vojna oprema isporuče "Skautu", da se kvalitet ne može reklamirati jer je bila riječ o sredstvima koja su trebala da se unište i isporuče u zatečenom stanju.
"Anekse ugovora je i naknadno potpisivao - jedan sa godinu dana zakašnjenja, a drugi sa zakašnjenjem od pola godine", istakao je Furtula.
Cikotić je, kao službeno lice u organima izvršne vlasti u BiH, svojim radnjama prouzrokovao štetu po budžet BiH i pribavio drugome imovinsku korist u velikom iznosu, čime je počinio produženo krivično djelo zloupotreba položaja ili ovlaštenja.
"Potpisivanjem novih ugovora i aneksa ugovora Cikotić je `Skautu` obezbijedio da umjesto jedne vrste proizvoda isporučuju drugi, noviji", naglasio je Furtula.
On je naveo da je na taj način, umjesto "Skautu", isporučivao robu Tehničko-remontnom zavodu Hadžići po daleko većoj cijeni od one koju je "Skaut" platio.
"Predstavnici `Skauta` su se u skladištima ponašali kao u samoposluzi. Za neperspektivno naoružanje su dobijali perspektivno za istu cijenu, dok je neperspektivno ostajalo u skladištima Ministarstva odbrane za koje su trebala dodatna sredstva da bi se uništilo", rekao je Furtula.
On je istakao da su ugovori i aneksi ugovora potpisivani suprotno sporazumu iz Doboja o formiranju zajedničkog Ministarstva odbrane iz 2008. godine.
"Odluke ministra su se znale donositi i prije nego što stigne zahtjev iz `Skauta`, a ova firma je ta materijalna sredstva znala prodavati i po duplo većoj cijeni od ugovorene sa Ministarstvom odbrane jer se znalo da će roba biti isporučena", napomenuo je Furtula.
On je dodao da je "Skaut" tužio BiH i da je taj spor koštao BiH 20 miliona KM.
Furtula je najavio da će, osim obimne dokumentacije, kao svjedoci biti saslušani i tadašnji Cikotićevi zamjenici Marina Pendeš i Živko Marjanac koji su tokom istrage potvrdili da niti su potpisali, niti su konsultovani prilikom sačinjavanja novih ugovora i aneksa ugovora koje je potpisivao Cikotić iako su po zakonu morali biti.
Cikotićev advokat Fahrudin Ibrišimović rekao je da je nekoliko puta pročitao optužnicu i da mu nije jasna, da je "priča sa `Skautom`" davno počela i da je prvostepenom presudom riješen problem i nadoknađena šteta ovoj firmi.
Za naredno ročište, koje bi trebalo da bude održano 22. februara, planirano je svjedočenje tri svjedoka Generalnog inspektorata Ministarstva odbrane u Savjetu ministara, koji su u svom iskazu, takođe, naveli da prilikom sačinjavanja novih ugovora i aneksa ugovora nisu bili konsultovani.