Борац против Русије може бити само онај ко их интимно презире, а отуда и рјешење загонетке - откуд Шмит у БиХ? Нијемац није случајно одабран за лет према Сарајеву. Неопходан је био неко ко ће сасјећи све везе БиХ и Русије и уништити све политичаре који одржавају добре односе са руским предсједником Владимиром Путином.
Због тога се може рећи да је Кристијан Шмит посљедњи Бајденов војник који је жељан да се свети Русији која му је загорчала министарски мандат од 2014. године до 2018. након чега је своју политичку каријеру морао да настави ван Њемачке.
Због немира у Украјини 2014. године Европска унија уводи санкције Русији. Одговор Москве је био ембарго на увоз јабука, а убрзо и на остало воће и поврће.
На челу Министарства за храну и пољопривреду Њемачке у том тренутку је Кристијан Шмит. Генијално, покреће акцију домаће потрошње јабука уз фразу "Јабука дневно држи Путина подаље" и исмијава руски ембарго. Након благог пораста потрошње услиједио је прави дебакл и протести.
Годину дана раније Њемачка је извезла у Русију јабука у вриједности 46 милиона евра. Када је 2014. године у јулу уведен ембарго њемачки пољопривредници су успјели да дођу тек до половине прихода од прошле године.
Алтернативна тржишта се нису показала исплативим, а услиједили су протести. Њемачки фармери оптуживали су министра Шмита за неспособност. Помоћ државе није била довољна, а Шмит је захтјеве игнорисао пратећи више рјешења на нивоу ЕУ, него што се оријентисао на помоћ домаћој привреди.
Фармери су га оптужили да није учинио довољно да пронађе рјешење за помоћ њемачкој пољопривреди, а многи фармери су банкротирали.
Уз то и друга "идејна" рјешења, Шмитов мандат на челу министарства био је чист дебакл.
Са личном картом поклоника нацистичких војника био је сигурна карта да ће колонијална управа у БиХ успјешно сасјећи везе Москве и Бањалуке. Шмит није замишљен да буде никакав мировни фактор у БиХ, него снајпериста који гађа Москву.