Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Fahrudin Radončić izjavio je danas da mjere kriznih štabova Federacije BiH i Republike Srpske treba usaglašavati zbog protoka ljudi na granici.
– Čuo sam da su mnogi ljekari u Kriznom štabu FBiH bili protiv ukidanja mjera. Lično mislim da je trebalo sačekati i da se mene pitalo konsultovao bih se sa epidemiolozima. Čini mi se da se u Kriznom štabu FBiH struka, odnosno epidemiolozi nisu pitali – rekao je Radončić za TV N1, odgovarajući na pitanje da li je FBiH prerano ukinula policijski čas i karantin.
Radončić je ukazao da je dvostruko zabrinut, te naglasio da je iz medija saznao za ukidanje mjere karantina.
– Sada imamo situaciju gdje oni koji dolaze na granične prelaze u Republici Srpskoj idu u karantin, a stotine drugih građana koji uđu preko graničnih prelaza u FBiH idu kući, čime može biti ugroženo više od hiljadu ljudi, ako se uzmu u obzir članovi porodice – naveo je Radončić i izrazio nadu da će se virus korona ponašati kao sezonski grip.
Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara rekao je da je Koordinaciono tijelo na nivou BiH uspjelo da koordinisati dosta stvari, te da je napravljena međunarodna donatorska konferencija koja je rezultirala sredstvima EU u iznosu od 80,5 miliona KM.
Prema njegovim riječima, problem je što u ovom koordinacionom tijelu nije bilo ljekara epidemiologa ili infektologa.
Kad je riječ o migrantskoji krizi, Radončić je naveo da su u opticaju dvije opcije – ili će migranti trajno ostati u BiH jer ih EU ne želi ili će biti vraćeni.
– Moj prijedlog je da idemo u lagane deportacije. Služba za poslove sa strancima počela je da vrši popis migranata koji žele dobrovoljno da se vrate u svoje zemlje. Znam da je to nemoguće sada, nisam glup koliko neki žele da me predstave – rekao je Radončić.
On je dodao da migrantska kriza neće biti završena ovog ljeta, te da je neophodno rješenje da se ne dogodi da 50.000 ili 100.000 migranata ostane u kantonima s bošnjačkom većinom.