Сарајево

Српска гробља, имовину и ћирилицу у ФБиХ нападају више од 60 пута годишње

  • Извор: Независне
  • 04.12.2024. 07:29

Сваке године, па и ове, биљежи се више од 60 национално и вјерски мотивисаних напада на Србе и њихову имовину у ФБиХ, подаци су Одбора за заштиту права Срба у ФБиХ.

На мети напада су, како истичу, осим људи и кућа српских повратника, православни надгробни споменици, вјерски објекти, па чак и саобраћајни знакови на којима је ћирилица.

"Нажалост, такви напади настављени су и ове године. На мети су и вјерски споменици и обиљежја, као и сакрални споменици, као што су гробља. Такође, на неки начин спречава се и кориштење ћирилице у ФБиХ. На улазу у Кантон Сарајево, гдје пише Сарајево, прецртана је ћирилица. На комплетној магистралној траси од Жепча до Живиница прецртана је ћирилица. Дакле, све табле са ћириличним словима су прецртане спрејом", рекао је за "Независне новине" Ђорђе Радановић, предсједник Одбора за заштиту права Срба у ФБиХ.

Било је напада и на куће, подсјећа Радановић, те истиче да је у Мостару на Божић каменована кућа у насељу Бијело Поље. Подсјетимо, полиција је тада изашла на лице мјеста и утврђено је да је каменом разбијено прозорско стакло.

Власница те куће је Софија Шантић, којој су на Божић у гостима били кћерка и син. Софијина кћерка Биљана изјавила је тада да је сједила с мајком и братом у кући и да су у 22.45 чули пуцњеве, те да су мислили да је ријеч о петардама јер је Божић.

"Одједном је нешто страховито пукло. Изашли смо напоље, али није било никога. Видјели смо да је разбијено стакло... Не знам какве су ово поруке. Вратили смо се прије 18 година. Овдје смо рођени и са свима смо у добрим односима. Шта се десило, не знамо. Узнемирени смо јер се ово догодило на Божић", рекла је тада Биљана.

Ђорђе Радановић истиче да постоји низ случајева да су људи обнављали куће, које су касније опљачкане, полупане.

"Нажалост, министар унутрашњих послова ФБиХ се више бави друштвеним мрежама него проналаском извршилаца. Када су у питању кантонални МУП-ови, ни они никада нису расвијетлили неке случајеве", нагласио је Радановић.

Један од случајева који је расвијетљен јесте, подсјећа он, паљење заставе Српске у Зеници на 9. јануар.

"То је емитовано на друштвеним мрежама, па је полиција ЗДК спровела истрагу и предала извјештај тужилаштву. Да то није било видео и тонски забиљежено, не би било ни расвијетљено", истиче Радановић за "Независне новине".

Послије сваког напада који није расвијетљен, додаје Радановић, услиједи лош осјећај.

"Сваки човјек, када легне да спава, ако зна да је његовом комшији прије 15 дана разбијен прозор, или да је црква или надгробни споменик полупан, једноставно нема сигурности. То је траума, животна траума", истиче Радановић.

Радановић је подсјетио и на комплетно полупано гробље на Жучи изнад Сарајева, а нико се, истиче, није удостојио да посјети ту локацију.

"Ту има гробље које је ваздушном линијом удаљено 3,5 километара од америчке амбасаде. Ја кажем, је ли могуће да нико није упалио ауто и дошао. Полупано је комплетно гробље", истакао је Радановић за "Независне новине".

Ово гробље, међутим, није усамљен примјер, већ таквих има напретек. Посљедњи у низу је забиљежен недавно код Живиница. Наиме, више православних споменика потпуно је уништено на гробљу у живиничком селу Тупковићи, гдје су прије рата живјела 383 Србина.

Министар безбједности БиХ Ненад Нешић позвао је федералног министра унутрашњих послова Раму Исака и министра унутрашњих послова Тузланског кантона да одмах реагују и директно се укључе у истрагу о уништавању надгробних споменика на православном гробљу у селу Тупковићи код Живиница.

"Уништавање православног гробља акт је застрашивања повратника и најгнусније ширење националне мржње. Починиоци овог злодјела морају бити пронађени, а повратници заштићени. Онај коме сметају мртви само зато што су били друге вјере и националности, за мету има живе", навео је Нешић.

Он је истакао да забрињава чињеница да су у овој години учестали напади на српске повратнике у Тузланском кантону, који је, како је навео, био примјер толерантности.

"Волио бих да сам једном чуо министра Исака да се ставио у заштиту те најрањивије категорије људи - повратника у ФБиХ. Напротив, његово понашање често је било супротно. Увјерен сам, да је реаговао на вандалско уништавање гробља на Пламеницама код Кључа, које се десило у септембру, овог злодјела у Живиницама не би било", навео је Нешић и додао да одговорност није само на вандалима, него и на онима који институционално не реагују.

Огласио се и Исак, те потврдио да ће од Федералне управе полиције захтијевати да, у сарадњи с МУП-ом Тузланског кантона, истражи уништавање православног гробља у Живиницама и да се пронађу и казне починиоци. Исак је, преноси Срна, замјерио Нешићу што га лично није позвао и затражио да реагује.

"Увијек када се нешто деси, а мислим да треба да реагује Нешић или министар унутрашњих послова Републике Српске Синиша Каран, ја их одмах назовем и тражим да то ријеше. И ријеше одмах", рекао је Исак.

Замјеник предсједавајуће Савјета министара Сташа Кошарац најоштрије је осудио скрнављење православног гробља у селу Тупковићи код Живиница, истичући да уништавање надгробних споменика не само да је гнусан вандалски чин, већ и изузетно лоша порука српском народу да није добродошао у ФБиХ.


(Foto: RTRS)

Пратите нас и путем Вибера