Не може Изборни закон Републике Српске, каже Америчка амбасада у БиХ на челу са Мајклом Марфијем, Дејтон каже да може. У оштром, нимало дипломатском саопштењу Америчке амбасаде јасно се види нетрепељивост према Републици Српској, као и према њеном предсједнику.
"Нацрт Изборног закона Републике Српске који је усвојен узурпирао би државне надлежности и створио паралелни изборни систем. То је још један примјер деструктивне, антидејтонске политике господина Додика која стоји на путу интеграцији БиХ у еуро-атлантске институције", саопштено је из Амбасаде САД-а у БиХ.
У анексу три дејтонског споразума јасно је наведено да се стране морају договорити о изборима, а стране су, као што је познато, Република Српска и Федерација БиХ.
Услови за демократске изборе: Стране су обавезне да осигурају услове за организацију слободних и поштених избора.
Ако је јасно да о кључним питањима у БиХ треба да одлучују домаћи политички актери, питање које се само намеће је зашто она и даље има страни протекторат. Са силним нападима од стране Запада, као и рушењем Дејтона Срспска се бори већ тридесет година, каже предсједник Републике.
"Оно што је наш проблем са Западом јесте чињеница да су они и када су давали право на Републику Српску кроз Дејтонски споразум истог тренутка су кренули да руше Дејтонски споразум и деградирају Републику Српску", рекао је Милорад Додик, предсједник Републике Српске.
А деградирају је и поједини политичари из другог ентитета, који јавности представљају како Српска није за преговоре. Ипак, познато је да су они били ти који су одустали од заједничких договора, као што је и онај из Лакташа.