Trgovina umjetninama treći je najčešći oblik ilegalne trgovine u BiH, odmah nakon oružja i narkotika. Tačan broj ukradenih djela je nepoznat, jer BiH još ne posjeduje nacionalnu bazu ukradenih umjetnina.
"Mi smo na stranici Centra protiv krijumčarenja umjetninama objavili i napravili bazu nestalih djela na osnovu podnesenih prijava i u našoj bazi se nalazi 180 djela za kojima se traga.Muzeji, galerije i slično koji se bave čuvanjem, da kažem kulturnog blaga, moraju raditi inventare i popise. Sigurno da je situacija možda i alarmantnija negi što mislimo.", kaže Dženan Jusufović, predsjednik Centra protiv krijumčarenja umjetninama.
Oko 6 odsto svjetske ilegalne trgovine umjetninama zabilježeno je u Jugoistočnoj Evropi. Posljednja velika krađa u BiH desila se u Sarajevu u ateljeu Marija Mikulića. Samo mali broj djela policija je uspjela pronaći, a za ostalim trag je izgubljen. Kazne za takva krivična djela nisu adekvatne.
"Za tešku krađu imate propisanu kaznu, zavisno o kojem zakonu se radi, 5 godina ili 8, bez obzira gdje je kvalifikovani oblik tog djela krađa umjetnina, a ne uzima se u obzir vrijednost ukradene umjetnine. Tako da možete imati situaciju da imate vrijednu umjetninu od milion ili milion ipo maraka koja je ukradena, a relativno malu kaznu", kaže Vedran Alidžanović, tužilac kantonalnog Tužilaštva tuzlanskog kantona i edukator seminara.
Francuski stručnjaci došli su da poduče sudije, tužioce i policiju kako da se na najbolji mogući način izbore s ovim problemom. Potpisan je memorandum o saradnji Francuske ambasade i Centra za edukaciju sudija i javnih tužilaca Republike Srpske.
"Centar za edukaciju sudija i javnih tužilaca od ovog momenta, od potpisivanja sporazuma o saradnji očekuje dovođenje većeg broja Francuskij eksperata u borbi protiv ilegalne trgovine nekretnina", kaže Mila Čolić, načelnik Sektora za stručno usavršavanje u Centru za edukaciju sudija i javnih tužilaca u Republici Srpskoj.
"Osim ljudi koji rade na ovim pitanjima u policiji i pravosuđu, izuzetno je važno istaći da je važno podizanje svijesti kod političara, ali i građana. To je nešto na šta mi računamo ovdje i nadamo se da ćemo uspjeti u tome, da bi bilo moguće vidjeti rezultate u narednom periodu", kaže Gijom Ruson, ambasador francuske u BiH.
Veliki problem u BiH stvaraju krađe sa arheoloških iskopina. Posljednja je vezana za pronalazak kljova mamuta iz neolitskog doba, koji su određenim kanalima završili na tržištu Zapadne Evrope.