Opozicija u Srpskoj i dalje ne vidi ništa sporno u posljednjim potezima Kristijana Šmita. Orgijanje njemačkog turiste čije svaka odluka dodatno produbljuje političku krizu u BiH, nije dovelo do srpskog političkog jedinstva.
Za političare poput PDP-ove Jelene Trivić, posljednji potez Kristijana Šmita u najmanju ruku bio je iznuđen, jer, kako kaže, političari dosad nisu uspjeli sami da se dogovore. U SNSD-u smatraju da ovakvom izjavom Jelena Trivić pokazuje da je političko sredstvo aktrera iz vana koji žele nestanak Republike Srpske.
"Ona je, dakle, ponovo direktno priznala Kristijana Šmita za visokog predstavnika, što on nije, i pritom mu još dodatno priznala i mogućnost i pravo da nameće zakone i da se miješa u proces donošenja zakona u BiH, što čak ni pravi visoki predstavnik, izabran u skladu sa Aneksom 10 i uz odluku SBUN, nema", kaže portparol SNSD-a Radovan Kovačević.
Zakone u BiH treba da dodnose samo legalni i legitimni predstavnici naroda, stav je i Narodne skupštine Republiek Srpske. Pominje to predsjednik parlamenta Nedeljko Čubrilović u otvorenom pismu OHR-u. On podsjeća da Narodna skupština smatra da je sprovođenje civilnog dijela mirovnog sporazuma odavno postignuto, a da su prisustvo i aktivnosti OHR-a već dugi niz godina ozbiljan teret napretku BiH i nespojivi su sa pojmom Ustava BiH.
"Nakon 25 godina mira u BiH, krajnje je vrijeme da OHR bude zatvoren i da odgovornost za budućnost i funkcionisanje BiH postane isključivo pravo i nadležnost naroda u BiH i njihovih političkih predstavnika, bez stranog uplitanja ili druge vrste ugrožavanja demokratskih procesa i mehanizama propisanih Ustavom BiH", poručio je Nedeljko Čubrilović, predsjednik NSRS.
Što se tiče posljednjih Šmitovih odluka, one daju prevelika ovlašćenja Centralnoj izbornoj komisiji, smatra potpredsjednik Narode skupštine Milan Petković. Upravo to ide na ruku PDP-u i SDS-u, koji tamo imaju svoje kadrove, ali i namjeru da to zloupotrijebe u svrhu prekrajanja izbornih rezultata u oktpbru, podsjećaju u SNSD-u.