Zamjenik ministra odbrane BiH Boris Jerinić izjavio je danas u Sarajevu da Oružane snage BiH raspolažu sa 15.800 tona municije i minsko-eksplozivnih sredstava, od čega je za operativne potrebe namijenjeno 7.500 tona, dok 8.300 tona predstavlja višak, jer je riječ o neperspektivnoj municiji.
"U prošloj godini ukupno je demilitarizovana 1.691 tona razne municije i minsko-eksplozivnih sredstava. Za ovu godinu planirali smo da bude uništeno još 3.000 tona municije i minsko-eksplozivnih sredstava", rekao je Jerinić na konferenciji za novinare, nakon sjednice Strateškog komiteta za naoružanje, municiju i minsko-eksplozivna sredstva.
On kaže da u BiH ima i 40.000 komada viška oružja, za koje se traži rješenje u skladu sa bezbjednosnim standardima.
Prema njegovim riječima, planirano je da to oružje bude uništeno do kraja 2020. godine.
Jerinić je naglasio i veliki značaj sprečavanja bilo koje vrste zloupotrebe viška municije i oružja u BiH.
On je zahvalio učesnicima sjednice Strateškog komiteta za naoružanje, municiju i minsko-eksplozivna sredstva na kojoj su danas predstavljeni rezultati rada iz prošle i ove godine.
Jerinić je naglasio značaj projekata "EU start" i "Eksplor plus", koji se realizuju u saradnji sa UNDP u Euforom.
Prema njegovim riječima, velika zahvalnost pripada i donatorima iz EU, SAD, NJemačke, Švedske, Velike Britanije, Austrije, Saudijske Arabije.
Šef Misije OEBS-a u BiH Brus Berton je, izražavajući zadovoljstvo današnjim sastankom, potvrdio punu podršku OEBS-a Oružanim snagama BiH i sveukupnim naporima na izgradnji infrastrukture za upravljanje oružjem i municijom.
On je istakao da OEBS i UNDP blisko sarađuju na ovom planu, sve s ciljem obezbjeđenjem optimalnih uslova za skladištenje oružja, municije i minsko-eksplozivnih sredstava, kao i rješavanju viškova.
"Naravno, bezbjednost građana i njihove imovine uvijek je u prvom planu. OEBS je pouzdan partner BiH i njenim institucijama", rekao je Berton.
On je najavio da će uskoro u Doboju biti otvorena laboratorija za ispitivanje baruta.
Na sjednici je bilo riječi i o izazovima i budućim aktivnostima u vezi sa naoružanjem, municijom i minsko-eksplozivnim sredstvima koja su u posjedu Ministarstva odbrane BiH.
Domaćin sjednice bilo je Ministarstvo odbrane BiH, a učesnici su stalni članovi Strateškog komiteta - predstavnici Ministarstva odbrane BiH, Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH, EU, OEBS-a, UNDP-a, Štaba NATO-a u Sarajevu i Komande Eufora.
Sjednici su prisustvovali i predstavnici ambasada SAD, Švajcarske, NJemačke, Velike Britanije, Austrije i Švedske, te Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost BiH u statusu posmatrača.