Od 1. januara do 30. oktobra ove godine Službi za poslove sa strancima prijavljena su 20.782 nezakonita migranta na teritoriji BiH, navedeno je u informaciji Ministarstva bezbjednosti o stanju u oblasti migracija u vezi s povećanim prilivom migranata u BiH koja je na dnevnom redu današnje sjednice Savjeta ministara BiH.
"Namjeru za podnošenje zahtjeva za azil u BiH u istom periodu iskazalo je 19.625 lica, dok je 1.310 njih podnijelo zahtjev za azil. BiH se u 2018. godini suočila sa značajnim porastom nezakonitih migracija preko vlastite teritorije", navedeno je u toj informaciji koju je potpisao ministar bezbjednosti Dragan Mektić, a koja je u posjedu Srne.
U informaciji piše i da najveći broj migranata dolazi iz Pakistana /6.910/, Irana /3.373/, Sirije /2.529/, Avganistana /2.431/, Iraka /1.874/ i Libije /760/.
Ističe se i da je u periodu od 24. septembra do 30. oktobra ove godine Službi za poslove sa strancima prijavljeno 5.666 nezakonitih migranata, a da je namjeru za podnošenje zahtjeva za azil u BiH u istom periodu iskazalo 5.524 lica, dok je 207 njih podnijelo zahtjev za azil.
"Značajan broj stranih državljana još boravi na otvorenim javnim površinama i objektima neuslovnim za stanovanje tako da su se pojavili i humanitarni i bezbjednosni problemi. U bivšoj kasarni `Ušivak` u Hadžićima kod Sarajeva je 24. oktobra pušten u rad prihvatni centar za migrante kapaciteta 400 lica", piše u informaciji.
Pozivajući se na neimenovane izvore iz austrijskog Ministarstva unutrašnjih poslova, dnevni list "Kronen cajtung" objavio je da je oko 20.000 migranata spremno da uđe u EU iz BiH, preko graničnog prelaza kod Velike Kladuše.
U tekstu je navedeno da se ta grupa migranata, u kojoj skoro da nema žena, sastoji od mladića marokanskog, alžirskog, iranskog i pakistanskog porijekla, za razliku od prethodnih migrantskih talasa u kojima su bili mahom izbjeglice iz Sirije.
Ono što najviše brine austrijsko Ministarstvo unutrašnjih poslova jeste to što su, kako je navedeno, mnogi od tih mladića naoružani noževima.