Крњи Уставни суд БиХ постао је још дисфункционалнији него у претходном периоду одласком јединог судије из Републике Српске. Тиме је дефинитивно изгубио и свој легитимитет.
До 2026 године остаће без свих домаћих судија који би требали да оду у пензију, а то значи да ова институција остаје у рукама страних судија. Тиме ће се каже Марко Ромић само наставити правни терор а повећа ћe се и нелегитимност било које одлуке.
„Оно чега се ја прибојавам да ће својим прешироким и антиуставним тумачењем самог устава још много негативних одлука да дође ове године из Уставног суда којим ће покушати да се створи атмосфера страха нетрпељивости а на концу и правне несигурности“, изјавио је Марко Ромић, савјетник предсједника Републике Српске.
Од данас Уставни суд не би смио да доноси било какве одлуке, јасан је Милорад Којић. Он се и раније понашао као уставотворац кроз прегласавање уз помоћ страних и двоје бошњачких судија. Одавно је изашао из оквира у којем је требало да буде, а то је да тумачи усклађеност закона са уставном.
„Конститутивност која је неопходна, а и на крају крајева је речено да се из Српске бира двоје судија, сада апсолутно не постоји и он нема основа за свој рад. То и јесте проблем, јер се дала могућност Уставним суду да сам кроз своја правила уређује свој рад, а ми мислимо да је то питање које треба бити законом уређено“, истакао је Милорад Којић, посланик СНСД-а у ПД ПС БиХ.
У пуном и правном капацитету Уставни суд БиХ више не постоји. Сада је проблем састава Уставног суда врх леденог бријега бројних проблема у БиХ, због покушаја унитаризације и централизације, негирања српског и хрватског идентитета у историјском и политичком смислу, каже професор Радомир Лукић.
„Овде се показује заправо сва суманутост рјешења по коме Уставни суд у цјелости правно уређује своју улогу у својим правилима а елиминише било какву улогу законодавца, односно парламентарне скупштине. Слиједећи ту перверзну правно политичку логику, суд ће сада промијенити своја правила па ће рећи да може да ради и са пет и са четири и са три све је допуштено по овом схватању судија Уставног суда, међутим то није тако“, сматра Радомир Лукић, професор уставног права на Универзитету у Источном Сарајеву.
У Српској сматрају да нема смисла именовати нове судије које би опет биле прегласаване и тиме давати легитимитет Суду. Већ годинама предлажу да се стране судије замијене домаћима, али из другог ентитета и даље нема воље да се тај дио Дејтонског споразума проведе у дјело.