Уставни суд Босне и Херцеговине привремено је обуставио примјену Правилника о наставном плану и програму за основно васпитање и образовање Републике Српске и Прилога за предмет историје за IX разред основне школе који се односни Одбрамбено-отаџбински рат.
Захтјев за оцјену уставности члана 4 став 1 тачка 12) Правилника о наставном плану и програму за основно васпитање и образовање Републике Српске и Прилога број 20 – Наставни програм за наставни предмет Историја за IX разред основне школе поднијело је тринаест чланова Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ с приједлогом за доношење привремене мјере.
”Одлуком о усвајању привремене мјере Уставни суд је привремено обуставио примјену оспореног члана Правилника и Прилога у дијелу који се односи на „Тему 11. Република Српска и Одбрамбено-отаџбински рат“. Одлучено је да ова одлука ступа на снагу одмах и производи правно дјеловање до доношења коначне одлуке Уставног суда БиХ о поднесеном захтјеву”, саопштено је из Уставног суда БиХ.
У образложењу се наводи да би спровођење Правилника и Прилога, у оспореном дијелу, имало озбиљне и неотклоњиве штетне посљедице које се огледају у постојању опасности од евентуалног проузроковања даљње сегрегације и подјеле међу ученицима различитих етничких заједница, те повећања осјећаја искључености и маргинализације ученика из других етничких заједница, што би могло створити атмосферу дискриминације.
”Настава у Републици Српској већ је почела и неминовно је да ће се и оспорени дио Правилника и Прилога у дијелу који се односи на ”Тему 11. Република Српска и Одбрамбено-отаџбински рат”, који се тиче људских права дјеце, примјењивати. Међутим, примјена тих дијелова Правилника и Прилога може потенцијално угрозити људска права ученика и нанијети им знатну штету која се неће моћи ретроактивно поправити”, наводи Уставни суд БиХ.
Због тога је, како наводе, суд оцијенио да је доношење привремене мјере у интересу странака и правилног вођења поступка.
”Уставни суд подсјећа да одлука о привременој мјери не прејудицира одлуку о допустивости, односно о меритуму захтјева”, наводе у Уставном суду БиХ.