БиХ је показала конкретне резултате у управљању миграцијама, потпуној усклађености са заједничком и спољном безбједносном политиком ЕУ, као и усвајањем закона о интегритету правосуђа, борби против прања новца и сукоба интереса, истакнуто је у годишњем пакету проширења који је данас усвојила Европска комисија.
Овај документ даје детаљну оцјену стања и напретка који су на европском путу оствариле Србија, БиХ, Црна Гора, Сјеверна Македонија, Грузија, Молдавија, Украјина, Турска, Албанија и самопроглашено Косово, а уз оцјену стања дате су и препоруке у погледу реформских приоритета.
У извјештају за БиХ наведено је да Европска комисија припрема преговарачки оквир, како би га Европски Савјет усвојио у тренутку када буду предузети сви релевантни кораци у препоруци Комисије из октобра 2022. године, саопштено је из Делегације Европске уније (ЕУ) у БиХ.
Предсједник Европске комисије Урсула фон дер Лајен навела је да геополитичке тензије изискују поновно уједињење Европе, према истим вриједностима демократије и владавине права.
Високи представник ЕУ за спољну политику и безбједност Жозеп Борељ казао је да је чланство у ЕУ стратешки избор, док су усклађеност са вриједностима ЕУ, од владавине права и заједничке спорне и безбједносне политике ЕУ најзначајнији показатељ стратешке оријентације у новом геополитичком контексту.
Комесар за сусједство и проширење Оливер Вархељи истакао је да проширење ЕУ представља геостратешко улагање у мир, стабилност, безбједност и социоекономски раст Европе.
У овом документу наведено је да се процес проширења и даље темељи на оствареним резултатима и зависи од објективног напретка сваке од земаља партнера, док се истовремено захтијева одлучност за спровођењем реформи у свим областима права ЕУ.
Наредни кораци Савјета Европе је разматрање данашњих препорука Европске комисије на основу којих ће бити донијета одлука о наредним корацима у процесу проширења.