Делегат српског народа у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ Сњежана Новаковић Бурсаћ рекла је да састав Уставног суда БиХ од 1. јануара, након пензионисања судије Златка Кнежевића, врло добро илуструје ситуацију у земљи и карактерише је као потпуно нефункционалну.
Бурсаћева је рекла Срни да је то реакција на вануставно дјеловање и узурпације које су у континуитету вршили странци у земљи, укључујући и одређене актере у Уставном суду.
"Што се тиче одласка страних судија из Уставног суда, мора се констатовати да ту није ријеч само о испуњењу једног од 14 приоритета Европске комисије, него и о поштовању сопственог Устава којим је предвиђено да стране судије оду пет година након рата из Уставног суда, а у суштини се ради о преузимању одговорности и обавеза за управљање процесима у овој земљи", истакла је Бурсаћева.
Она је констатовала да постоји снажна политичка структура бошњачког народа у БиХ која се противи одласку странаца и да се то може објаснити са два разлога.
"Или се осјећају неспремним да управљају земљом, што је могуће и што се показује, или те структуре оличене у ликовима странаца у Уставном суду, ОХР-у и којекуда још очекују ремоделацију земље према њиховим политичким жељама", истакла је Бурсаћева.
Она је оцијенила да ниједно ни друго није у складу ни са демократијом, нити са жељама и политичким ставовима друга два народа, нити са уставном структуром БиХ.
"Мислим да сви заједно само губимо вријеме задржавајући овакву ситуацију са странцима у Уставном суду и којекуда", додала је Бурсаћева.
Након пензионисања судије Златка Кнежевића, од наредне године у Уставном суду неће бити ниједног судије из Републике Српске, док је други хрватски судија чека на избор у Парламенту ФБиХ.
У Уставном суду од Нове године остају двоје бошњачких и један хрватски судија, те три странца - Њемица, Албанац и Швајцаркиња.
Предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић данас је позвао стране судије у Уставном суду БиХ да поднесу оставке и повуку се из рада те институције, јер је њихово дјеловање, између осталог, препрека чланству БиХ у ЕУ, али и активностима политичких представника ентитета и народа у вези с тим.