Замјеник предсједавајуће Савјета министара Сташа Кошарац изјавио је данас Срни да је видљив малигни утицај /одлазећег/ америчког амбасадора Мајкла Марфија и његово мијешање у унутрашња питања БиХ, те сврставање на страну против институција Републике Српске.
Кошарац је истакао да Марфи лажима и подметањима шири малигни утицај на Републику Српску.
- Мислим да је јасно свим добронамјерним људима који желе да граде добре односе у БиХ, да је дјеловање Марфија супротно интересима БиХ, јер је видљив његов малигни утицај и мијешање у унутрашња питања БиХ. Сасвим је видљиво његово сврставање на само једну страну у БиХ, односно на страну која је против институција Републике Српске - истакао је Кошарац, који је министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара.
Из његових ставова, интервјуа, додаје Кошарац, могу се чути само неистине јер, потенцирати причу о Дејтонском мировном споразуму може само да буде епитет Републици Српској и њеној политици, као и њеног предсједника Милорада Додика и других званичника који су за дословну примјену Дејтона.
- Сваки пут када уочимо да се нарушава Дејтонски споразум, наше елементарно право је да на то укажемо, а не да, као што то он /Марфи/ ради, односно свјесно се сврстава на страну оних који руше Дејтон, а пред новинарима прича да је он чувар Дејтонског споразума - рекао је Кошарац.
Он наглашава да пуно лажи, неистина и малигних утицаја на Републику Српску долази управо од Марфија, који излази из својих оквира, из Бечке конвенције и који покушава да буде главни у БиХ.
- Мислим да су Република Српска и њена политика, као и предсједник Додик врло јасно рекли да желе да у институцијама Српске дефинишу политике које су у складу са Дејтонским споразумом и да то буду базичне политике, а не политике појединих амбасадора, какав је Марфи - рекао је Кошарац.
Он истиче да неће бити заборављено Марфијево мијешање у унутрашња питања у БиХ и ентитета, прије свега у монтирани политички процес против предсједника Републике Српске само зато што је суверен у свом раду, који дјелује у складу са Уставом Републике Српске и прокламује политике које треба да буду донесене у институцијама Српске, у складу са законом, а не у страним амбасадама.
- Милорад Додик није Марфијев ђак, него је предсједник Републике Српске изабран вољом народа, који своје послове обавља у складу са Уставом и законима. Ово што Марфију пролази у Федерацији БиХ /ФБиХ/ говори управо о политичарима из тог ентитета. Сасвим другачији је однос политичара из Републике Српске, јер је незамисливо да Марфи данас може доћи у институције Српске и да каже "ово је ваша агенда" - наглашава Кошарац.
Он је подсјетио на Марфијеве "политичке интервенције" према федералној Влади и његово обраћању видео-линком Парламенту ФБиХ, што је оцијенио као - пораз Федерације БиХ.
- Не могу да вјерујем да колеге у сусједном ентитету не могу суверено да доносе одлуке. Зашто треба уплитање странаца? Чему служи Марфијева подршка нелегитимном /Кристијану/ Шмиту, који се бори против договора у БиХ? Како је могуће да сваки пут када се на састанцима лидера дефинишу одређена питања на којима заједно радимо, дефинишемо термине кад је то неопходно да урадимо, садржају закона или неких других аката, да по повратку у Сарајево тројка то промијени јер јој је "испостављена фактура" од Марфија или Шмита - пита Кошарац.
Према његовим ријечима, својим партнерством Марфи и Шмит покушавају да се у БиХ поставе као врховни ауторитет, али Република то не признаје и никада неће признати, нити прихватити.
- То не признају ни грађани Српске, ни Додик, ни други одговорни политичари, изузев оних који су свјесни свог лошег кредибилитета и лоших изборних резултата, а који желе да буду близу Марфија и Шмита, попут неких опозиционара из Републике Српске, који често посјећују стране амбасаде с циљем да они буду алтернатива актуелној власти - закључио је Кошарац.
Он је у изјави Срни поновио да је дио "арсенала оружја" које одређени међународни мешетари користе против Републике Српске, осим монтираног политичког процеса против Додика, напада на имовину Српске, свакако и улога Уставног суда БиХ који је полуга бошњачке политичке структуре и странаца.