Da se ukine zabrana ulaska u BiH, svima kojima je uvedena, iz kako kaže, čisto političkih razloga, tražiće ministar bezbjednosti Nenad Nešić.
U pitanju su naučnici i intelektualci, a ne bezbjednosne prijetnje, kako se navodi u obrazloženju.
Takve mjere uspostavljene su u sistemu Osmana Mehmedagića i SDA. Očekuje da će se to promijeniti nakon sastanka sa novim rukovodstvom OBA.
"U narednom periodu imaćemo sastanak sa predstavnicima OBA i Službe za poslove sa strancima. Očekujem da ću na tom sastanku vidjeti zbog čega je pojedinim licima zabranjen ulazak u BiH. Da će mnogima, pogotovo intelektualcima, biti dozvoljeno da posjete BiH i Republiku Srpsku", rekao je Nešić.
Među njima je i istoričar Aleksandar Raković. Zašto više od godinu dana ne može ući u Republiku Srspku, traži odgovor.
Doći će, kaže, kada zabrane, koje nemaju razumnu osnovu, budu ukinute. Ovakvi besmisleni potezi su, smatra, samo represija nad srpskim narodom.
"To je sumanuto objašenjenje koje je ustvari neka zamka o kojoj mi treba da diskutujemo, dakle oni su našli u zakonu neku tačku na koju bi mogli da se uhvate, pritom ne moraju nikome da obrazlažu ništa, dakle oni mogu da rade šta god hoće. Osman Mehmedagić je radio šta god je htio. Tako da, nije imao potrebu da obrazlaže te svoje poteze i da ih pravda nekome", kaže Raković.
Bezbjednost, kaže, ugrožavaju oni, od kojih dolaze ovakvi potezi.
Međutim, nije samo SDA političko Sarajevo. I druge strukture su protiv afirmativnog rješavanja nacionalnih pitanja u BiH.
"Očekujem jedan pozitivan impuls, ali ne treba se previše nadati , poslije prvih razgovora sa gospodinom Konakovišćem i Nikšićem, svi smo bili jako uzbuđeni i srećni zbog svega toga pozitivnog što smo mogli da vidimo, međutim, vrijeme je pokazalo da oni baš i ne vladaju svojim kadrovima", kaže Sanja Vulić, šef Kluba poslanika SNSD-a u PD PS BiH.
Dok se pozivaju na evropske standarde, političari iz Sarajeva su ti koji krše slobodu govora i kretanja. Bez obzira, protok misli ne mogu spriječiti,smatraju oni koji do Republike Srpske fizički ne mogu. Jedino mogu po starom. Ograničiti kretanje. A to je krajnje nedemokratski i potez slabosti.