На удар америчких санкција због криминала и корупције доспјели су бивши директор Обавјештајно-безбједносне агенције Осман Мехмедагић и Диана Кајмаковић, бивши замјеник главног бх. тужиоца.
Ако је судити по образложењу америчке владе, Кајмаковић је подржавала мрежу криминалаца и шверцера дрога, а у свему је сарађивала са Осмицом који је тада дјеловао на челу ОБА БиХ.
Бивши високопозиционирани двојац већ раније се нашао и под санкцијама америчког Министарства финансија.
"Kао подршка трговцима наркотицима и другим криминалцима, Kајмаковић је помагала у скривању доказа, спречавању кривичног гоњења и на други начин помагала криминалне активности у замјену за личну корист", наводи се у образложењу санкција.
Иако веома забрињавајуће, овакве информације нису изненадиле јавност, коју је раније шокирала и афера о спорној дипломи бившег шефа ОБА, којег је позиционирала СДА.
Народни посланици Републике Српске упозоравају да је америчка Влада била нијема на коруптивно дјеловање бошњачког двојца док је обављао дужност, па и Осмичиног рада чак двије године послије истицања мандата.
"Сада можда није потребан, није им користан или им је вјероватно стао на жуљ по питању неких других ствари и добио је те санкције. Тако да, ради се једноставно о некој манипулацији, процесима у БиХ", каже Срђан Мазалица, посланик СНСД-а у Народној скупштини Републике Српске.
"Посебно је питање госпођа Кајмаковић за коју постоје стенограми објављени у јавности да је она учествовала у директној и индиректној комуникацији са опасним криминалцима, мафијашима... И давно је требала бити ухапшена, што сам апеловао у више наврата, али нажалост, она није једина", каже посланик Листе за правду и ред Небојша Вукановић.
Кајмаковићева се нашла на мети још у кандидатури за избор тужиоца, јер је користила криптовану Скај апликацију чијим дешифровањем су углавном разбијани наркокланови, а занимљиво је да је била дио тима који је анализирао те поруке.
Безбједњаци упозоравају да је борба против криминала и корупције безнадежна уколико се не крене од спречавања злоупотребе положаја.
"Уколико се жели у БиХ обезбиједити некакав просперитетан пут на основу Дејтонског мировног споразума и рјешења које је предвидио Устав БиХ, ствари ће се морати мијењати из коријена. Мораће се прије свега у избору кадрова гледати прво професионализација и стручност, етички квалитети, морални квалитети, а онда политичка припадност одговарајућој политичкој партији", рекао је стручњак за безбједност Слободан Жупљанин.
О криминалним радњама у ОБА говори и недавно хапшење Синише Раките у Бањалуци, савјетника актуeлног генералног директора ОБА и бившег савјетника Осмице, и то траговима Скај апликације.
Осумњичен је за откривање информација крим-групама.