Чланица Парламента Европске уније из Хрватске Жељана Зовко је у интервјуу датом Гласу Славоније казала је да већ дуги низ година Хрвати у БиХ упозоравају на насилне измјене Дејтонског - Паришког мировног споразума, који их је учинио грађанима другог реда у ФБиХ.
Те промјене, укључујући наметање амандмана од тадашњег високог представника Петрича, те измјене Изборног закона, изазвале су снажан револт хрватског народа и повлачење из државних институција, сматра она.
"Као резултат ових измјена Хрвати су четири пута имали наметнутог члана Предсједништва БиХ изабраног гласовима бошњачке већине у Федерацији, што је било очито кршење духа Дејтонског споразума, темељеног на једнакоправности сва три конститутивна народа. Тај исти члан Предсједништва послије је системски елиминирао хрватске дипломате из амбасада БиХ, чиме је ослабљена могућност упозоравања на дугогодишње проблеме који подривају Дејтонски споразум изнутра. Најновија догађања и ескалација напетости, изазвана реакцијом Милорада Додика на пресуду Суда БиХ која се темељи на наметнутом закону према којем је непоштовање одлука ОХР-а казнено дјело, заправо су понављање сценарија који су Хрвати већ прошли. Они су политички и економски елиминирани као релевантан фактор у БиХ, а све то уз тадашњу шутњу Хрватске, која је у то вријеме била усредоточена на властите приоритете - приступање ЕУ-у и НАТО-у те рјешавање случаја Готовина", рекла је Зовко.
Зовко је истакла да од првог мандата хрватских заступника у Европском парламенту па надаље политичко Сарајево користило дипломатију и лобистички утицај, и на међународној сцени и унутар Хрватске преко медија, како би хрватско питање у БиХ остало у сјени.
"Покушало се прикрити проблем легитимног представљања Хрвата. Тиме се изгубио фокус с јединог кључног питања које је могло ујединити све три стране - европског пута БиХ и усвајања реформске агенде. Када је дошло до политичког преслагивања унутар ФБиХ, при чему су замијењени коалицијски партнери, то је изазвало снажну реакцију и блокаду проведбе ЕУ реформи", истакла је Зовко.
Она истиче да је видљив примјер тога је блокада Плана раста од милијарду еура, који су СДА-ове жупаније с бошњачком већином прогласиле питањем од виталног националног интереса, чиме су онемогућиле његово усвајање.
"Упркос томе међународна заједница није реагирала ни приближно онако како би то учинила да су Хрвати подузели сличне потезе", истакла је Зовко.
Она је истакла да је сличан образац видљив и код попуњавања мјеста у Уставном суду БиХ, гдје су одлуке донесене с циљем контроле и блокаде функционирања државе.
"Тиме се настојало замијенити кључне политичке актере и партнере у преговорима с међународном заједницом, без разматрања посљедица које би такве одлуке могле имати на временски оквир за почетак преговора о приступању ЕУ", рекла је Зовко те додала:
"Што се тиче међународне заједнице, већ дуже вријеме чујем притужбе Европске комисије и Европске службе за вањско дјеловање да је улога Уреда високог представника у БиХ постала препрека политичком процесу преузимања одговорности од стране локалних политичких лидера и доношењу компромисних одлука на европском путу. Многи су заговарали његово измјештање из БиХ, не нужно његово затварање, већ физичко удаљавање из политичког Сарајева како би се осигурала већа непристраност. Свјесни смо да док год је БиХ везана уз ОХР и овиси о Управном одбору Вијећа за провођење мира, она истовремено остаје под утицајем система УН-а, у којем Русија и исламске земље, предвођене Турском, имају знатан утицај. Уз то, међу чланицама ПИК-а налазе се и земље које су формално западни стратешки партнери, али које кроз неријешена трговинска и билатерална питања с ЕУ-ом повремено користе свој положај за вршење политичких притисака и позиционирање као кључни актери на терену, без којих се не може доносити одлуке".
Она је истакла да су САД кључни су партнер и јамац сигурности у БиХ, заједно с Европском унијом, те њихово повлачење из овог процеса не смије доћи у питање.
"Тренутно радимо на успостављању контаката с администрацијом Доналда Трампа у вези с овим питањем. Посљедњих година наметао се наратив да би прелазак из "дејтонске" у "бриселску" фазу БиХ значио укидање конститутивности народа. То је била љевичарска пропаганда која је системски дјеловала на штету Хрвата у БиХ. Ту "wоке" идеологију активно су промовисали бошњачки политички актери, на коју су поједини прогресивни демократи у америчкој дипломатији наивно насјели", рекла је Зовко.