Више од 60 жена је убијено у БиХ у посљедњих шест година. 1.193 случаја насиља прошле године у Републици Српској. Аларм за узбуну је све гласнији, али изгледа да га нико не чује.
Телефони на СОС линијама непрестано звоне, већином због физичког насиља. Психичко остаје готово невидљиво.
"Број позива на СОС телефон је у константном порасту, имамо три до четири позива на дневном нивоу, значи више од 1.000 позива на годишњем нивоу, што је свакако забрињавајући податак. Статистике званичних институција указују на пораст насиља у породици и насиља над женама. Покушавамо да апелујемо на институције да примјењују све законске норме које су прописане ради адекватније заштите и помоћи жртвама насиља", каже Амела Башић Томић, члан Фондације "Удружене жене" Бањалука.
Жртвама насиља настоји да помогне и више од 350 учесника кампање "16 дана активизма против родно заснованог насиља". Док они трче за промјене, у школама дјеца трче против вршњачког насиља.
"Средњошколци су препознали да је јако важна тема причати о насиљу и што више га зауставити и, да кажем, вршити неку превенцију, посебно насиље над женама и дјевојчицама", каже Стеванија Цигановић, "Буди мушко клуб".
"Данашњим окупљањем желимо да пошаљемо јаку и снажну поруку о важности заједничке борбе о насиљу над женама и дјевојчицама. Настојали смо да и различитим порукама које смо поставили на стази мотивишемо тркаче и све пролазнике да допринесу овој важној борби", каже Соња Каваз, координатор института "Перпетум мобиле".
Ове године борило се и 37 жена и дјеце који су своје склониште пронашли у Сигурној кући. Можда је потребно неколико маратона, пар хиљада километара трчања да би се дошло до истог циља, а то је...
"Нулта толеранција према било каквом облику насиља", јасан је Зоран Петош, такмичар из Приједора.
Кампања 16 дана активизма против родно заснованог насиља поред Бањалуке, реализоваће се у Сарајеву, Мостару и Бихаћу. Чини се да сви трче, али поставља се питање - Када ће неко стати да нешто промијени?