Američka administracija nema nikakvu jurisdikciju nad domaćim medijima, pa ni banjalučkoj ATV, jasni su novinari Srpske koji su ovo naveli kao odgovor na američke sankcije našoj medijskog kući.
Upravo ovakav stav novinara Srpske, odgovor je na sankcije ATV-u i izjavu ambasadora SAD u BiH Erika Nelsona, koji je u jednom intervjuu naveo da je sloboda novinarstva temelj demokratije, te da je Amerika jako ozbiljna po tom pitanju.
Takođe, Nelson je u svojoj izjavi kao obrazloženje za sankcije ATV-u, navodi da je naša televizija sankcionisana kao "koruptivni poslovni subjekt koji kontroliše Milorad Dodik i njegova porodica za koruptivne svrhe", što je nonsens i špekulacija za koju ne postoje dokazi.
"Ako imaju neka saznanja da se neko bavi korupcijom, dužnost je da to jave tužilaštvu Srpske, pa da oni ocijene hoće li pokrenuti postupak. Kao i sva druga preduzeća koja se bave novinskom djelatnošću, i ATV treba da bude zaštićena zakonom", rekao je Simić.
O svemu je pričao i predsjednik Skupštine Udruženja novinara Republike Srpske Branimir Đuričić koji kaže da je principijelno protiv sankcija kolegama, te da u slučaju sankcija ATV-u ne vidi nijedan dokaz na osnovu kojeg bi američka administracija mogla da ih opravda.
"Mediji treba da poštuju sva pravila i sve zakone, a, da budem iskren, u Americi ima toliko medija koji treba da budu na crnoj listi tamošnje administracije. Uporednom metodom možemo nabrojati mnogo regionalnih i transatlantskih medija za koje se spekuliše ili postoji sumnja da se finansiraju iz korupcije, prema tome takve stvari treba prepustiti policiji i tužilaštvima. Ono što sam ovdje vidio ne smatram vjerodostojnim ni za minimalnu kaznu, a kamoli za ovako drastičnu i nezabilježenu u Evropi", naveo je Đuričić.
On je naglasio da će pokušati da vezama i na osnovu saradnje sa novinarima iz regiona i svijeta pruže svaku vrstu podrške, te da i šire treba da se sazna kako se postupa prema mediju u Srpskoj i jasno reći da nema dokaza i da iza takvih poteza moraju stajati argumenti.