Banjaluka: Sjećanje na stradale koji su živote dali za slobodu

  • 11.11.2020. 13:24

Na spomenik žrtvama takozvanog veleizdajničkog procesa na groblju Sveti Pantelija u Banjaluci danas su položeni vijenci, povodom obilježavanja Dana primirja u Prvom svjetskom ratu.

Vijence su položili predstavnici Vlade Republike Srpske i Grada Banjaluka, a u ime Generalnog konzulata Srbije u Banjaluci konzul žeran Vesna Marinković, konzul Dragan Protić i vicekonzul Perica Nikolić.

Marinkovićeva je rekla da se Srbija sa ponosom i pijetetom sjeća svojih žrtava - nevinih civila koji su postradali za vrijeme četvorogodišnjeg velikog rata.

"Srbija je platila veoma visoku cijenu, jer je skoro trećina stanovništva dala život za otadžbinu Srbiju, ali i za nas danas", rekla je Marinkovićeva.

Ona je istakla da "tako mala Srbija sa tako velikim žrtvama i grobovima, koji su rasuti od sjevera Afrike do sjevera Holandije, zaslužuje duboko poštovanje i naklon".

Predsjednik Udruženja potomaka i poštovalaca oslobodilačkih ratova od 1912. do 1918. godine Nebojša Kuštrinović rekao je da je danas praznik u cijelom svijetu i da treba poštovati i sa pijetetom se klanjati svima koji su u Prvom svjetskom ratu išli u borbu za slobodu za buduće generacije.

"Ne želimo da licitiramo ni upoređujemo, ali nećemo ni da zaboravimo, jer je zaborav ubijanje istine, a mi istinom hoćemo budućim generacijama da kažemo šta ratovi donose, a šta odnose i da je nauk svima da je sloboda svetinja", rekao je Kuštrinović.

On je podsjetio da je u Prvom svjetskom ratu sa ovih prostora u rat otišlo oko 45.000 dobrovoljaca.

U svijetu se danas obilježava Dan primirja, u znak sjećanja na 11. novembar 1918. godine, kada su sile Antante potpisale primirje sa Njemačkom i time okončale Prvi svjetski rat.

Primirje u Prvom svjetskom ratu potpisano je na današnji dan 1918. godine u šumi kod Francuskog grada Kompjenja, u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša, i bilo je na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju, 28. juna 1919. godine.

Dan primirja se obilježava u isto vrijeme u svim glavnim gradovima država pobjednica.

Prema podacima Konferencije mira u Parizu 1919. godine, Srbija je u Prvom svjetskom ratu izgubila 1.247.435 ljudi, odnosno 28 odsto cjelokupnog stanovništva koje je imala prema popisu iz 1914. godine. Od tog broja poginulo je ili umrlo od rana i epidemije 402.435 vojnika.

Kao glavni motiv za amblem ovog praznika koristi se cvijet Natalijine ramonde.

  • 14:45 Серија: Од јутра до сутра (12+) (Р)

    ''Од јутра до сутра' у режији Михајла Вукобратовића заправо је адаптација аргентиске серије 'Успјешни Пелсови', и прати живот иза и испред камера омиљеног ТВ пара, Срне и Марка.

  • 15:30 Серија: Крваво цвијеће (12+)

    Ова занимљива и узбудљива прича прати Дилан, младу дјевојку која своје снове мора да стави по страни и уда се за Барана, који би женидбом са њом прекинуо дугогодишњу крвну освету између њихових породица, Карабеј и Демир.

  • 16:30 Вијести у 16:30

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 16:50 Центар дана

    Волите поподне? Важно вам је да након напорног дана одахнете уз актуелне теме, забаву и савим нове и необичне приче из цијелог свијета? Уживате у програму који окупља интересантне госте и регионалне звијезде?

  • 18:20 Наша Српска

    ' Наша Српска

  • 18:55 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.