Свјетски дан вода обиљежава се широм свијета 22. марта у циљу скретања пажње на изузетну важност воде и водних ресурса. Вода је врло важан ресурс неопходан за живот на Земљи, али, нажалост, у многим земљама свијета питка вода није свима доступна.
Република Српска се оправдано сматра подручјем изузетно богатим водним ресурсима. То је рекао и директор Републичког хидрометеоролошког завода Дарко Боројевић који је АТВ јутро навео да је БиХ једна од земаља у бившој Југославији са највише водних ресурса. Међутим, воду требамо рационално трошити.
„Требамо да будемо свјесни да вода није само наша, да је дијелимо са земљама у региону, тако да можемо закључити да смо богати водом. Али исто тако морамо направити разлику између водних ресурса у смислу воде за пиће и воде коју видимо у водотоцима“, рекао је Боројевић за АТВ.
Генерална перцепција јавности код нас је да имамо воде у неограниченим количинама. То и није у потпуности тако.
„Наш циљ је да апелујемо на јавност да се вода рационално троши. Сваки појединац својим акцијама, својим дјеловањем у смислу рационалног трошења воде може да значајно утиче на њено чување. Морамо да утичемо на јавност да се промијени перцепција, да воде нема у неограниченим количинама, посебно нема питке воде. Код нас је проблем што ми користимо питку воду као техничку воду. У том смислу је заиста потребно да се направи рационализација“, изјавио је он.
Говорећи о климатским промјенама и како то утиче на водне ресурсе, Боројевић је рекао да повећање просјечне температуре изазива аномалије у смислу кружења воде у природи, односно, имамо екстремне појаве поплава а потом сушне периоде, а посебно забрињавају сушни периоди током зиме.
„Порастом температуре океана и порастом температуре ваздуха дешавају се екстреми на подручјима гдје то није карактеристично. Прошле године смо имали олује у нашем подручјима за које то није карактеристично. Промјене температуре утичу на живот свих људи и цијели еко-систем“, изјавио је Боројевић.