Српска православна црква (СПЦ) и њени вјерници данас обиљежавају Свету великомученицу Марине, у народу познатија као Огњена Марија.
У црквеном календару овај дан није обиљежен црвеним, већ црним подебљаним словом, али се сматра "тешким" празником, и веома се поштује, како у цркви тако и у народу.
Овај празник посебно поштују жене, тако да се ништа не ради у пољу, ни "на руке".
Огњена Марија, света мученица Марина, била је родом из Антиохије. Крстила се у 12. години и због вјере у Исуса Христа страдала је у вријеме цара Диоклецијана.
Према овом празнику постоји страхопоштовање јер се вјерује да Огњена Марија, као сестра Светог Илије, кажњава громом.
Наиме, у народном предању чувају се примјери о ватри или громовима који су у вреле празничне дане спалили жито, сијено и домове људи који су се огријешили радећи на празник Огњене Марије. Света Марина пали и кажњава огњем и као Свети Илија, који кажњава громом, она спада у "огњевите" свеце.
Обичај је да се на овај празник, када због велике врућине "гори небо и земља", не раде никакви послови.
Вјерује се и да људима, којима се данас нешто запали или прегори Огњена Марија шаље опомену што су радили на празник.
У народном предању чувају се примјери многих несрећних случајева који су се догодили на овај дан, када су се неопрезни пливачи удавили у ријекама и језерима. Зато се вјерује да на Огњену Марију треба избјегавати и купање у "великим водама".
Влада и вјеровање да би дјевојке требало данас поклоне огледалце младићу који им се свиђа јер ће он "заувијек гледати у њих као у свој одраз у огледалу".
Има породица који Огњену Марију обиљежавају као крсну славу.