Српска православна црква и њени вјерници обиљежавају празник Светих двадесет хиљада мученика Никомидијских.
Никомидијски мученици су према легенди хришћани који су због хришћанске вјере масовно погубљени 302. године у граду Никомидији.
У вријеме владавине опаког цара Максимијана Херкула хришћанска вјера цвјетала је у Никомидији и сваког дана је било све више хришћана. Када је цар сазнао колико има хришћана у граду био је веома огорчен и смишљао је план како да их све погуби.
Како се приближавао празник Рођења Христовог, цар је сазнао колико је јака хришћанска вјера и колико вјерника броји, па је наредио да тог дана војска опколи цркву и да је запали.
Када су се вјерници окупили на служби, војска је, према наређењу цара, опколила цркву, а царев изасланик се појавио и саопштио вјерницима да ће сви по царевој заповијести бити погубљени уколико одмах не принесу жртву идолима. Тада је архиђакон почео да бесједи да би охрабрио народ.
Народ није желио да изда вјеру и одлучио је да умре за Христа. Тог дана је према предању двадесет хиљада хришћана изгорјело је у пламену.
У народу важи вјеровање да ако желите себи и својим ближњима да дате снагу и вољу да успјешно побиједе све препреке, изговорите ове ријечи:
"Мученици Господњи, блажена је земља која се напила ваше крви и свето је место које је примило ваша тијела: У подвигу, ђавола побиједисте и Христа са слободом проповиједасте! Њега као Благога молите да спасе душе наше. Амин.“