Месне покладе у православљу представљају празник који се обиљежава посљедње недјеље прије почетка Великог поста, када је дозвољена употреба свих намирница.
Данас је посљедњи дан када се може јести месо, дан пред почетак Сиропусне или Беле недјеље. Ове покладе су дио припреме вјерника за пост, а карактеришу их породична окупљања, молитва и праштање, као и обичаји весеља прије периода уздржавања.
Светогорски монаси савјетовали су вјернике да не погрешно тумаче духовни значај дана пред пост. Нису забрањивали храну, већ су позивали на умјереност и разборитост. Говорили су да Месне покладе могу бити прилика за захвалност Богу, а не за неумјерене ужитке.
Један старац често је говорио:
- Једи, дијете моје, али с мјером. Смиј се, али без гријеха. Радуј се, али не заборави на Бога.
Савјети за вјернике
1. Уздржање и припрема за пост
2. Значај поста и припреме душе
3. Однос према свјетовним обичајима
4. Духовно „печење“ – очишћење страсти
Старци са Свете горе нису сматрали Месне покладе даном гријеха, већ подсјећањем на духовни пут. Док је у свијету овај дан повезан са храном и весељем, на Светој гори се доживљава као позив на уздржање, молитву и припрему за Велики пост. Право значење Месних поклада, према старцима, не налази се у месу и ужицима, већ у љубави Божијој и тражењу истинске радости.
(Религија)