Pandemija virusa korona nije spriječila rode da slijeću u dobojsko porodilište, pa je tokom prošle godine rođena 1.261 beba, a 112 porođaja u januaru nagovještava da bi i ova godina mogla biti uspješna.
"Zadovoljni smo, s obzirom na to da se stalno vraćamo na tu koronu, koja nam je obeležila 2020. godinu. Mislim da smo se snašli i radili smo punim kapacitetom. Korona nas nije zaustavila i nismo mogli da pravimo bilo kakvu pauzu jer, naravno, deca treba da dolaze na svet. Imali smo dosad pet porodilja koje su kovid pozitivne, dva porođaja su završena carskim rezom, tri su završena prirodnim putem. Apartman smo predvideli, pošto imamo poseban ulaz, samo za porod majki koje su kovid pozitivne, nijedna porodilja, nijedan pacijent nije ušao da nije prvo testiran", izjavila je za "Nezavisne" dr Gordana Sredanović, načelnica Službe za ginekologiju i akušerstvo.
Statistika pokazuje da su prošle godine više rađale žene koje već imaju djecu, neke čak petoro ili šestoro, a prvorotki je bilo nešto manje. Takođe, važno je istaknuti daje 11 blizanaca došlo na svijet u dobojskom porodilištu.
Dosta posla je bilo prošle jeseni, kažu akušerke koje su u toku jednog dana u septembru obavile 12 poroda.
Da li u rađaonici više sarađuju prvorotke ili iskusne majke, nema pravila, poručuju babice.
"Imamo žena koje zaista sarađuju, koje zaista slušaju i prate šta im se govori, a ima i žena koje znaju da nas udare, da nas ugrizu, da povrijede. Jedna sestra, babica, bila je na bolovanju tri nedjelje zbog povrede ruke u toku poroda. Nema tu nekog pravila, nekad očekujete od žene koja je drugorotka ili trećerotka da je već prošla kroz to, da razumije, a da jednostavno odreaguje mnogo gore nego prvi put", rekla je za "Nezavisne" Sanja Gavrić, glavna sestra.
Na porođaju su babice najvažnije ako sve protiče u redu, tvrde žene koje su rađale, a njihov posao se ne razlikuje puno u doba borbe s virusom u odnosnu na period kada se radilo u regularnim uslovima.
"Pratimo tonove, razgovaramo, pokušavamo da opustimo majku, da ona shvati da to nije ništa strašno, da mora da sluša, da bi bilo poželjno da sluša, da to protekne lakše. Kada se beba rodi, kada zaplače, kada su beba i majka dobro, osjećaj je prelijep", kazala je akušerka Milena Dragojlović.
Za prvo dijete nikada nije kasno, poručuju iz porodilišta u kojem se porađaju žene iz cijele dobojske regije.
"Mi smo u jednom momentu u porodilištu imali mladu prvorotku sa 15 godina, kao i ženu, nećemo da kažemo da je u godinama, ali je imala preko 40 godina kada je rađala prvo dete. Znači, za prvo dete nikada nije kasno", poručila je dr Sredanović.