Свјетски дан борбе против рака

Доктор Шукало о факторима ризика за настанак карцинома

  • Извор: АТВ
  • 04.02.2024. 09:02

Сваке године, 4. фебруара обиљежава се Свјетски дан борбе против рака, чији је циљ подићи свијест о превенцији, дијагностификовању и могућностима лијечења ове глобалне епидемије модерног доба.

Свјетска здравствена организација предвиђа да ће број новообољелих од рака у свијету порасти с 18 милиона у 2018. на 29,5 милиона у 2040. години, док ће број умрлих порасти с 9,5 на 16,4 милиона годишње. 

Примаријус др Младен Шукало, начелник службе за промоцију здравља и превенцију болести, дом здравља Бањалука, рекао је у АТВ јутру да су бројни фактори ризика који могу допринијети, односно, могу у неку руку бити фаворизујући фактор за настанак малигних обољења, рака или карцинома. Неки од тих фактора су промјењиви а неки и нису промјењиви. 

Када се ради о мушком полу, најучесталији су рак плућа, рак дебелог цријева и ректума, рак простате, рак желуца и мокраћне бешике. Када су у питању жене, онда су то најчешће рак дојке, рак дебелог цријева и ректума, рак грлића материце, рак плућа и рак јајника.

„Без обзира о којој врсти рака је ријеч постоје неки фактори на које ми не можемо да утиче, као што је животна доб јер је опште познато да са животном доби расте и број малигних обољења, мада у новије вријеме тај број се повећава и у млађој животној доби. Такође, не можемо ни да утичемо ни на генетику и насљеђе, мада неке људске расе су склоније одређеним карциномима“, рекао је доктор Шукало за АТВ.

У односу на ове непромјењиве, постоји велики број промјењивих фактора ризика на које ми можемо да утичемо нашим стилом живљења.

„Издвојио бих пушење, алкохол, физичка неактивност односно гојазност, неадекватна исхрана. Утицај бројних фактора у нашем животном и радном окружењу почев од ултравиолетног зрачења, јонизујућег зрачења, пестицида, азбеста на радном мјесту, затим присуство одређених инфекција, првенствено вирусних инфекција“, навео је гост АТВ јутра.

Рак је болест коју карактерише један неконтролисани раст абнормалних ћелија у тијелу. Како је рекао доктор Шукало, познато је да се ћелије у тијелу обнављају, али у одређеним околностима пада нашег имунитета, одбрамбеног система, то се не дешава већ ћелије које треба да буду обновљене неконтролисано расту и стварају абнормалне накупине ткива, односно, касније накупине у форми тумора и имају могућност ширења по тијелу.

Више о овој изузетно битној теми, о којој смо овог јутра причали са доктором Шукалом, можете погледати у видео снимку на ОВОМ ЛИНКУ.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 12:00 Серија: Мућке (12+) (Р)

    ''Серија: Мућке (12+) (Р)

  • 12:30 Народ прича (Р)

    '‘Народ прича (Р)и (Р)

  • 13:00 Тет а тет са Татјаном Трнинић (Р)

    Тет а тет са Татјаном Трнинић (Р)

  • 13:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета.

  • 14:00 Бар ТВ (Р)

    'Ова екипа око шанка уљепшаће сваки радни дан – 'Бар ТВ' ексклузивно на АТВ-у. Сјајна тројка Филипс, Југослав и Сладан покренуће све могуће теме – од игле до локомотиве. Придружиће им се у тој 'борби' мисли и ставова колеге и другари. За њиховим шанком у ТВ бифеу ништа неће остати недоречено. И ничега неће бити превише, осим смијеха.

  • 14:10 Кето кухињица

    ''Кето кухињица