Васкрс је највећи хришћански празник који слави побједу живота над смрћу и доноси наду. Постоје разни симболи који нас асоцирају на овај велики празник. Међутим, неке од њих су посебно вриједне пажње. Вјерује се да наше благостање и добробит наших најмилијих зависи од тога да ли су на нашој трпези.
У православној васкршњој традицији многи елементи трпезе имају симболична значења која датирају вијековима. Неки од њих нису само лијеп украс већ носе и поруку здравља и благостања. Ово је 5 најважнијих ускршњих симбола које вриједи ставити на трпезу да прославите празник у духу традиције и вјере у боље сутра.
Васкрс је најважнији празник у хришћанству и са собом носи дубоку симболику васкрсења, обнове и наде. Сваки елемент - од хране до декорације - укоријењен је у вјерским и народним традицијама. Та симболика прожима не само литургију и молитву, већ и свакодневне празничне ритуале, као што је дијељење јаја или благосиљање хране.
Мед
Мед симболизује апостоле - који су попут пчела Христових разносили мед Јеванђеља по разним крајевима и страдали за љубав Христову.
Јаје - симбол живота и препорода
Јаје је несумњиво најважнији симбол Васкрса. Оно значи нови живот, поновно рођење и побједу живота над смрћу. Традиција дијељења јаја и потом туцање јајима током доручка има дубоко значење - то је гест помирења, мира и жеља за добробит најмилијих. Јаја се кувају и украшавају, најчешће у црвено - прво црвено јаје зове се чуваркућа и оно се чува до наредног Ускрса, када се закопава у плодну земљу.
Васкршње јагње - симбол Христа и мира
Јагње је један од најпрепознатљивијих симбола Васкрса. У хришћанској традицији симбол је Исуса Христа - јагњета Божијег који је дао свој живот за спас света. Носи поруку мира и духовног препорода.
Јагње, које се често појављује на трпези симболизује Исуса као жртвено јагње, жртвовано због нас. Овај симбол се преплиће са народним обичајима. Јагње је прва животиња која се коље након почетка прољећа и краја поста, а шунка је прво спремљено димљено месо.
Један од обичаја је да се једу јагњетина и говедина јер јагње симболише самог Исуса, а ово је једна од четири симболичне животиње које су се јавиле у визијама пророка Језекиља и светог апостола Јована Богослава. Уколико би Васкрс пао прије Ђурђевдана, онда се није јело јагњеће месо.
Хљеб - симбол живота и гостопримства
Хљеб није само основна намирница, већ и знак изобиља, јединства и заједнице. У васкршњој традицији симболизује тијело Христово и обезбјеђивање дневне хране. Присуство хљеба на трпези је позив на дијељење, солидарност и међусобну подршку. Често се ставља у корпу или украшава као погача.
За овај празник се мијесе посебни хљебови. У источној Србији и неким дијеловима Војводине се пеку специјалне лепиње са уметнутим цијелим јајетом - ковржањак - које се послије размјењује са пријатељима.
Со - пречишћавање и заштита
Иако неупадљива, со има огромно симболичко значење. У хришћанској и народној култури сматра се прочишћавајућим елементом, који штити од злих сила. Стављена на сто, намијењена је заштити породице, одржавању трајних односа и уношењу мира у дом. Његово присуство на столу је такође подсјетник на мудрост и издржљивост.
Рен - знак благостања и снаге
Васкршња трпеза треба да садржи рен - који симболише горчину Исуса и његове патње. Зато рен има прастаро и симболично значење. Сматрало се да његов укус и мирис тјерају зле душе.
Проклијала пшеница
Проклијала пшеница је занк наде, раста и обнове.
Света водица и свијећа
Света водица прочишћава и штити од зла, док свијећа симболизује свјетлост Христову и побједу над тамом. Сви симболи доприносе васкршњој традицији и духовности.