Догађај "Иво Андрић - живот и дјело" у организацији Савеза Срба у Штајерској напунио је салу Карл-Францес универзитета а повод је била стогодишњица одбране доктората Иве Андрића.
Горан Јовић, предсједник Савеза Срба у Штајерској, навео је и неколико битних чињеница о дугорочним плановима Савеза као и важност оваквих догађаја за заједницу у Грацу а и шире.
„Имамо обавезу да наставимо да читамо, истражујемо и преносимо будућим генерацијама дјела Иве Андрића, али и свих оних који су својим пером допринијели богатству наше културе“, истакнуто је у говору.
Битно је и навести удружења која су помогла у организацији овог догађаја а то су Српско просветно и културно друштво „Просвјета-Аустрија“-огранак Штајерска, КУД „Свети Сава“, КЕРБ (Културна баштина интегритет и интеграција), Српски спортски клуб „Обилић“, Х.О. „Срби за Србе“ – Аустрија, КСД Божури и Црквени хор храма Светих Ћирила и Методија Грац.
Анастасија Јунгић је одржала предивно предавање о Андрићевом животу. Професор ем. Бранко Тошовић, је као и увијек, одржао изузетно предавање на тему „Грац о Андрићу, Андрић о Грацу“ као и о мање познатим стварима из Андрићевог живота. Проф. Дрaгана Хајгли, наставница Просвјетине школе српског језика у Грацу, говорила је о значају Андрићевог стваралаштва за књижевност југоисточне Европе и Аустрије. Томас Хорст Алиц, члан градског Вијећа, је био одушевљен организацијом и енергијом овог догађаја и пренио нам је поздраве градоначелнице Елке Кар.
Као и што је сасвим у његовој природи, глумачки геније Тихомир Станић је бриљирао извођењем монодраме "На Дрини ћуприја". Програм је двојезично моделирала др Ирина Карамарковић, предсједавајућа у Савјетодавном вијећу за странце у Грацу.
Протекли догађај „Иво Андрић – Живот и дјело“, један је од догађаја у низу пројекта под називом „Српско-аустријски мостови“. Велика подршка за тај пројекат је дошла од аустријских и српских институције.
„Ови путем се захваљујемо на подршци Канцеларији за образовање и интеграцију града Граца, Саветодавном већу за странце у Грацу, Влади покрајине Штајерске и Министарству спољних послова Републике Србије. Упућујемо и велику захвалност Радио -телевизији Србије на уступљеном видео материјалу, као и др. Маји Радонић и Биљани Ђорђевић Мироњи из Задужбине Иве Андрића из Београда на смерницама везаним за програм“, кажу у Савеза Срба у Штајерској.